Byla to největší odbojová síť v Evropě. Poláci si připomínají vznik Zemské armády

Maciej Ruczaj
18. 2. 2017 18:53
Poláci si tento týden připomněli kulaté narozeniny jedné z nejdůležitějších organizací v novodobých polských dějinách - Zemské armády (Armija krajowa, AK). Vznikla před 75 lety - 14. února 1942. Během druhé světové války měla skoro 300 000 členů a byla nejsilnější organizovanou vojenskou složkou v okupované Evropě. Stála za drtivou většinou polských odbojových akcí a výrazně ovlivnila i dějiny holocaustu. Její příslušník, diplomat Jan Karski, jako první dostal na Západ zprávu o systematickém vraždění polských Židů nacisty. Spojenci ale na jeho report nereagovali.
1. až 5. srpna 1944. Varšavští povstalci z roty Stefan zpívají u klavíru.
1. až 5. srpna 1944. Varšavští povstalci z roty Stefan zpívají u klavíru. | Foto: Muzeum varšavského povstání

Varšava - "Válečná generace je to nejcennější, co máme," tvrdí polský publicista Piotr Semka.

Domácí neboli Zemská armáda

Polsky Armia krajowa (AK), byla největší podzemní odbojovou a ozbrojenou organizací v Polsku během období druhé světové války. Vznikla v roce 1942 spojením Svazu ozbrojeného boje (ZWZ) a dalších odbojových organizací. Měla skoro 300 000 členů. Jejím úkolem nebylo vést otevřený partyzánský boj s nacisty, ale připravit povstání, které by vypuklo ve chvíli, kdy budou nacisté oslabeni.

"V dobách komunismu a i po nich jsou členové naší tzv. Zemské armády připomínkou věrnosti základním hodnotám," dodává.

Polská Zemská armáda (Armia Krajowa, AK, známá i pod pojmem Domácí armáda - pozn. red.) vznikla v únoru 1942. A zůstává dodnes symbolem, na který jsou Poláci nesmírně pyšní.

Nasazení jejích členů symbolizuje třeba příběh Witolda Pileckého.

Tento důstojník Zemské armády se na výzvu velení své tajné podzemní organizace nechal v roce 1940 dobrovolně zavřít do nacistického koncentračního tábora Auschwitz (známý i pod jménem Osvětim, které ovšem Poláci neradi používají - pozn. red.) nedaleko Krakova, aby o tamních nacistických zločinech získal konkrétní a detailní informace. V roce 1943 z tábora s pomocí svých kolegů uprchl a získané informace vynesl ven. 

Pileckého následná Zpráva je prvním záznamem o činnosti nacistických koncentračních táborů na území okupovaného Polska.

Členem Zemské armády byl taky Jan Karski, bývalý polský diplomat a kurýr, který v roce 1942 propašoval na Západ první zprávy o holocaustu, tedy o systematickém vyvražďování polských Židů nacistickým režimem. Vlády v Londýně a Washingtonu ale tyto informace nebraly příliš vážně - zněly nadsazeně a nepravděpodobně.

1939-42. Witold Pilecki na fotografii z tzv. kennkarty vystavené na falešné jméno Witold Smoliński.
1939-42. Witold Pilecki na fotografii z tzv. kennkarty vystavené na falešné jméno Witold Smoliński. | Foto: Polský Ústav národní paměti (IPN)

Podzemní stát

"Zničení Polska je nejdůležitějším plánem. Naše síla spočívá v naší rychlosti a brutalitě. Polsko se vylidní a potom bude zabydleno Němci," prohlásil po bleskovém útoku na Polsko v září 1939 vůdce německých nacistů Adolf Hitler.

Jeden z jeho generálů si šifrovaně poznamenal ve svém zápisníku: "Úklid: Židé, inteligence, duchovenstvo, šlechta."

Na území Polska, okupovaného nacistickým Německem, nevznikly žádné kolaborantské struktury jako v jiných zemích Evropy. Obyvatelstvo bylo od počátku určeno k vyhlazení nebo otroctví. V této situaci se taky hned na podzim 1939 rodí tajné struktury polského "podzemního"  státu.

"O Polácích se říká, že mají tendenci k improvizaci a nepořádku. Z organizační schopnosti nás nikdo nepodezírá," směje se polský historik Andrzej Łydka. "Polský podzemní stát je přitom fenomén, který nemá v celosvětovém měřítku obdoby," dodává.

Na okupovaném území Polska vzniká celá paralelní, tajná státní struktura, podléhající vládě v londýnském exilu. Má svůj parlament, policejní i vojenské jednotky, tajné soudy a školy. Právě proto Poláci nikdy nemluví o "odboji" během druhé světové války, ale o "tajném" nebo "podzemním" státě.

Vojáci

Zemská armáda tvořila hlavní složku této podzemní struktury. Měla skoro 300 000 členů a vytvořila tak nejsilnější organizovanou vojenskou složku v okupované Evropě.

Duben 1944. Skupina důstojníků polské tzv. Domácí armády sleduje, jak noví vojáci 2. roty 7. praporu pěchotního pluku AK skládají přísahu.
Duben 1944. Skupina důstojníků polské tzv. Domácí armády sleduje, jak noví vojáci 2. roty 7. praporu pěchotního pluku AK skládají přísahu. | Foto: Polský Ústav národní paměti (IPN)

Poláci měli ze své historie bohaté zkušenosti s ilegální činností a byli zvyklí na dodržování základních zásad konspirace. Každý příslušník AK znal jen pět svých spolubojovníků. Zásadně používal krycí jména.

Postupně se tak Polákům podařilo vytvořit důmyslnou a dobře fungující vojenskou strukturu. Jejím úkolem nebylo vést otevřený partyzánský boj s nacisty, který by vyvolával odvetné akce na civilistech. Zemská armáda měla hlavně připravit povstání, které by vypuklo ve chvíli, kdy budou nacisté oslabeni.

I přesto provedla v letech 1942 až 1944 několik tisíc ozbrojených akcí, včetně úspěšného atentátu na šéfa varšavského gestapa Franze Kutscheru. Později stála za největší akcí polského podzemního státu, tzv. varšavským povstáním.

To vypuklo v srpnu 1944 a chtělo využít oslabení nacistů při rychlém postupu východní fronty. Zároveň mělo zabránit sovětským vojskům, aby obsadili polské hlavní město a ustavili v něm loutkovou vládu, ovládanou Stalinem.

Kvůli brutalitě nacistů i netečnosti sovětských vojáků, stojících dlouhé týdny na varšavských březích Visly, se to ale nepodařilo a povstání krutě vykrvácelo.

Mezi 1. srpnem a 3. říjnem 1944 zemřelo v bojích ve Varšavě 100 až 200 tisíc civilistů, přes 700 tisíc dalších bylo vyhnáno z města. Drtivá většina budov byla srovnána se zemí.

Odsouzeni k zapomnění

Dramatický a v mnoha ohledech výjimečný příběh polské Zemské armády i přesto po válce nepronikl příliš do zahraničí.

Největší tajná armáda Evropy byla předem odsouzená k prohře. Polsko získal do sféry svého vlivu sovětský vůdce Stalin, který stopy po této odbojové organizaci cíleně zahlazoval.

Witold Pilecki, dobrovolník z Osvětími, byl za své členství v Zemské armádě zatčen a komunisty v roce 1948 popraven. Kurýr Jan Karski ze stejných důvodů emigroval na Západ a nikdy už se nemohl do Polska vrátit. "Stejně ale lidé, které vychovala Zemská armáda, sehráli klíčovou roli v našich pozdějších dějinách," připomíná polský historik Piotr Semka. "Bez nich by nebyla polská Solidarita ani naše svoboda," uzavírá.

Článek vznikl ve spolupráci s Polským institutem v Praze a portálem Moderní dějiny.

Snímek režiséra Jana Komasy moderními prostředky vypráví o Varšavském povstání. | Video:
 

Právě se děje

před 15 minutami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 16 minutami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy