Rusku zadržel americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) loni v červenci. V pátek před vynesením verdiktu prohlásila, že se hluboce omlouvá, a poprosila o slitování.
Butinová obvinění vznesené prokuraturou zprvu odmítala, loni v prosinci se však na základě dohody s vyšetřovateli k činu přiznala. Díky tomu si zajistila nižší trest, než jaký jí podle zákona hrozil. Zmíněných 18 měsíců, které jí soud uložil, žádala prokuratura.
V rámci dohody Butinová uvedla, že se snažila proniknout do konzervativní NRA s cílem získat informace o vlivných Američanech a přes ruského prostředníka je předat do Moskvy. Podle jejích obhájců byl kontaktem, který měl informace předávat Moskvě, vlivný ruský politik a bývalý poslanec Alexandr Toršin, nynější viceguvernér centrální banky.
Moskva obvinění vůči zadržené odmítá. Prezident Vladimir Putin uvedl, že o její příslušnosti k ruským rozvědkám žádná ruská tajná služba nic neví.
"Naše spoluobčanka byla odsouzena jen za to, že je Ruska," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Butinová se podle prohlášení stala obětí střetu různých politických sil v USA a protiruské kampaně vedené v duchu "mccarthysmu" jako v 50. letech minulého století.
Kauza Butinové nesouvisela s vyšetřováním ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016, které vedl bývalý šéf FBI Robert Mueller a ve kterém se zaměřil i na kampaň nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. Sama Butinová se nicméně s Trumpem osobně setkala, v roce 2015 mu na shromáždění v Las Vegas položila dotaz na budoucí vztahy s Ruskem. Trump tehdy řekl, že s Putinem bude vycházet velmi dobře.