Bagdád - Americký prezident George W. Bush v neděli přiletěl nečekaně do irácké metropole Bagdádu.
Na své poslední zahraniční cestě pak dnes pokračuje návštěvou dalšího amerického bojiště. Afghánistánu. Brzy ráno přiletěl do Kábulu a setkal se s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím.
Zatímco v Iráku se bezpečnostní situace v posledních měsících zlepšuje, v Afghánistánu je tomu naopak. Výbuchů a sebevražedných atentátů přibývá, takže USA i další státy se tam chystají vyslat další vojáky.
"Řekl jsem prezidentovi Karzáímu, že se na Spojené státy může nadále spolehnout. I na novou admonistrativu, která nastoupí po té mé," prohlásil Bush v afghánské metropoli.
Bota na tiskovce
Šéf Bílého domu po uvítání na letišti přeletěl vrtulníkem do přísně střežené zelené zóny a jednal se svým protějškem Džalálem Talabáním. Poté se sešel i s premiérem Núrím Málikím.
Právě na tiskovce s Málikím ho málem trefila bota. Irácký novinář hodil po šéfovi Bílého domu v rychlém sledu za sebou obě své boty, ale ani jednou se netrefil.
Šlo o zpravodaje irácké televize al-Bagdadíja Muntadara Zajdího. Křičel na Bushe, že je zodpovědný za smrt tisíců Iráčanů. Příslušníci americké i irácké ochranky ho povalili na zem a odvlekli z místnosti.
V arabské kultuře platí podrážky za velmi nečisté a je urážkou byť i otočit vzutou botu podrážkou vzhůru. "Myslím, že to bylo číslo deset," okomentoval incident s úsměvem Bush.
Podle amerického prezidenta nebyla invaze do Iráku jednoduchá, ale svůj účel splnila - zajistila USA větší bezpečí. "Tento úkol nebyl jednoduchý, ale byl nezbytný pro bezpečnost Ameriky, naději pro Iráčany a světový mír," řekl prezident.
Americký prezident také přijel osobně potvrdit novou americko-iráckou smlouvu. Ta stanovuje, že více než 140 tisíc amerických vojáků opustí Irák nejpozději na konci roku 2011. Tedy osm let poté, co Američané do Iráku přišli s cílem svrhnout režim Saddáma Husajna.
Smlouva legalizuje pobyt amerických vojáků v Iráku od 1.ledna příštího roku. K tomuto datu totiž vyprší mandát, který Američanům dala Rada bezpečnosti OSN.
Bush byl na své čtvrté a zároveň i poslední cestě do Iráku ve funkci amerického prezidenta.
Okupace již stála 100 miliard dolarů
Deník The New York Times nicméně o víkendu otiskl část tajné vládní zprávy, podle níž invaze až do dnešních dnů stála 100 miliard dolarů.
Podařilo se pouze stabilizovat ekonomiku do stavu před pádem Saddámova režimu a zacelit škody po masivním rabování v době chaosu před ustavením nové irácké vlády.