reklama
 
 

Ochranka Blackwater půjde k soudu za masakr v Iráku

8. 12. 2008 21:05
Při útoku přišlo o život 14 iráckých civilistů

Washington - Americké justiční orgány v pondělí obžalovali pět zaměstnanců soukromé bezpečnostní agentury Blackwater kvůli podezření, že mají na svědomí masakr 17 iráckých civilistů v Bagdádu v září 2007. 

Pětice mužů čelí obvinění také z pokusu o zabití dalších dvaceti Iráčanů a z držení zakázaných typů zbraní. Agentura Reuters píše, že jim hrozí až 10 let za každou z vražd. Další trest může následovat za držení zbraní.

Ozbrojení pracovníci bezpečnostní služby Blackwater doprovázeli 16. září 2007 konvoj diplomatických vozidel USA při průjezdu nebezpečnou iráckou metropolí. Obvinění měli bez důvodu zaútočit na civilisty, použili proti nim kulomety a granáty.

Privátní agentura Blackwater získala po obsazení Iráku americkými vojáky rozsáhlé zakázky na území státu při ochraně mimo jiné i diplomatických konvojů. 

Incident z loňského roku měl dopad na vzájemné vztahy mezi americkou a iráckou administrativou. Vláda v Bagdádu ukončila Blackwateru platnost licence a usilovala o to, aby byli obvinění souzeni v Iráku.

autor: Zahraničí | 8. 12. 2008 21:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama