Islámábád - Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf oznámil, že parlamentní volby se mají uskutečnit do 15. února. Informuje o tom agentura Reuters.
Původně se měly volby konat v lednu. Když však pákistánský vůdce v sobotu vyhlásil výjimečný stav, objevily se spekulace, že by mohly být odloženy až o rok.
Po tlaku ze zahraničí Islámábád od takového kroku ustoupil a oznámil, že bude dodržen původní termín. Jak se však zdá, bude to přeci jen trochu jinak.
Čtěte také:
Výjimečný stav v Pákistánu může zdržet volby až o rok
Mušaraf ukončí výjimečný stav do dvou až tří týdnů
Čelo armády opustím. Pokud budu dál prezident
"Hledáme datum, kdy bychom mohli rozpustit všechny parlamenty v zemi najednou a uspořádat volby jak v Národním shromáždění, tak v regionálních radách," řekl podle Reuters Mušaraf novinářům po jednání Národního bezpečnostního výboru.
"Když jsme toto vzali v úvahu, vypočítali jsme, že je nutné volby uspořádat do patnáctého února."
Mušaraf také zopakoval, že odstoupí z čela armády, pokud ho Nejvyšší soud potvrdí jako staronového prezidenta. O tom měl soud rozhodnout v pondělí a spekuluje se, že právě kvůli tomu Mušaraf v zemi výjimečný stav vyhlásil.
Nejvyšší soudní orgán v zemi totiž nebyl prezidentovi příliš nakloněn. Po vyhlášení výjimečného stavu nahradil Mušaraf nepohodlné soudce svými lidmi.
Zavolal Bush...
Mušaraf před novináře předstoupil několik hodin poté, co mu vůbec poprvé od vyhlášení výjimečného stavu zavolal americký prezident George Bush. Ten Mušarafa vyzval jak k rychlému uspořádání voleb, tak k opuštění křesla armádního šéfa, které podle ústavy hlavě státu nepřísluší.
Čtěte také: Bush kritizuje Mušarafa
"Sdělil jsem mu, že naše přesvědčení o tom, že by se měly volby konat brzo, je silné," řekl Bush dle Reuters na tiskové konferenci. "Nemůžete být najednou prezidentem i šéfem armády."
Po vyhlášení výjimečného stavu byly zatčeny stovky islamistů, členů opozice, soudců a právníků.
Čtěte také: Pákistánská policie rozehnala právníky obušky a plynem