Bush kritizuje Mušarafa

Reuters, Red Zah
5. 11. 2007 17:38
Volby proběhnou v lednu, slíbila pákistánská vláda

Islámábád - Prezident USA George Bush vyzval pákistánského prezidenta a šéfa armády Parvíze Mušarafa, aby zrušil výjimečný stav, odstoupil z čela armády a zajistil konání voleb.

 "Očekáváme, že se volby budou konat tak brzo, jakmile to bude možné, a také, že prezident svlékne svou vojenskou uniformu," prohlásil americký prezident, který se dosud odvážil pákistánského vůdce kritizovat jen zřídka.

 

"Očekáváme, že obnoví demokracii tak rychle, jak to je možné," dodal.

 

Kritika ze všech stran

 

Nejvyšší americký činitel se tak přidal k šéfce diplomacie Condoleezze Riceové a ministru obrany Robertu Gatesovi, kteří pákistánského vůdce kritizovali již dříve. Gates prohlásil vývoj posledních dnů v Pákistánu za "znepokojivý", Riceová dokonce uvedla, že "Mušaraf nikdy nebyl jediným hráčem, na kterého Spojené státy sázely."

 

Jednu z Bushových podmínek pákistánský vůdce zřejmě splní a volby se budou konat v plánovaném termínu. Mušaraf už také dříve oznámil, že odstoupí z čela armády, pokud bude znovu zvolen prezidentem.

 

Prezidentem sice v nedávných volbách zvolen byl, ale konečné rozhodnutí ještě leželo na stole Nejvyššího soudu, který měl o věci debatovat v pondělí. Spekuluje se, že právě kvůli obavám z negativního rozsudku Mušaraf výjimečný stav vyhlásil a soudce uvrhl do domácího vězení.

 

Klíčový teď bude postup ostatních členů armády, zejména Mušarafova očekávaného nástupce v jejím čele Ašfaqa Parvíze Kianího. Že je vojenský převrat možný, se ukázalo v pondělí, kdy Mušaraf musel dementovat spekulace o tom, že se v domácím vězení ocitl sám.

 

Někteří demokraté v Kongresu chtějí otevřít debatu o zastavení americké vojenské pomoci Pákistánu. Ta v posledních pěti letech činila deset miliard dolarů.

 

Že by se však v tomto směru cokoli učinilo, je velmi nepravděpodobné. Pákistán je totiž významným spojencem USA v oblasti a podporuje jeho tažení v Afghánistánu i Iráku.

 

Debatu o vojenské pomoci Pákistánu hodlá otevřít i Británie.

Volby v lednu

Že se volby v lednu konat doopravdy budou  v pondělí oznámil pákistánský ministr spravedlnosti Málik Abdul Kajjúm.

Policie včera obušky rozehnala demonstraci právníků v Karáčí
Policie včera obušky rozehnala demonstraci právníků v Karáčí | Foto: Reuters

"Bylo rozhodnuto, že volební harmonogram bude dodržen a že do 15. listopadu dojde k rozpuštění všech zastupitelských sborů na celostátní i regionální úrovni," řekl Kajjúm agentuře Reuters. To otevře cestu ke konání voleb během následujících 60 dní.

Ještě o víkendu přitom vládní činitelé varovali, že by mohlo dojít k odložení voleb až o jeden rok.

ČTĚTE VÍCE: Výjimečný stav v Pákistánu může zdržet volby až o rok

Pákistánský prezident jako důvod vyhlášení výjimečného stavu uvedl šířící se násilnosti a nepřátelské postoje soudců k jeho osobě. Jde o největší krizi, k níž v zemi došlo, od převratu v roce 1999, kterým se Mušaraf chopil moci.

"Nechceme narušit volební proces, přejeme si svobodný průběh voleb," ujistil premiér Šaukat Azíz, podle něhož je zároveň potřeba zajistit, aby mohla doběhnout nedokončená soudní řízení včetně stížnosti na znovuzvolení Mušarafa prezidentem přesně před měsícem.

 

 

Právě se děje

Další zprávy