Bush vytáhl proti Chávezově ropě etanol

Pavel Vondra
9. 3. 2007 18:35
Bílý dům chce vylepšit image USA v Latinské Americe
Demonstrace proti návštěvě George Bushe v Brazílii
Demonstrace proti návštěvě George Bushe v Brazílii | Foto: Reuters

Sao Paulo - S nelehkým úkolem vylepšit image USA v regionu zahájil americký prezident šestidenní cestu po zemích Latinské Ameriky. "Přivítali" ho demonstranti v ulicích.

Bílý dům to sice otevřeně nepřiznává, ale cesta George Bushe napříč kontinentem je především pokusem o zmenšení vlivu, jaký má na Latinskou Ameriku venezuelský prezident Hugo Chávez.

Samozvaný "budovatel socialismu 21.století" a přítel kubánského vůdce Fidela Castra si svou ostrou antiamerickou rétoriku (loni nazval Bushe na půdě OSN ďáblem) může dovolit - bohaté zásoby ropy mu zajišťují soběstačnost i přízeň ostatních vůči USA nedůvěřivých zemí.

"Etanolová diplomacie"

Bush proto přichází s "etanolovou diplomacií", která má snížit přitažlivost Chávezových petrodolarů pro převážně levicové vlády v oblasti.

Americký prezident George Bush a jeho brazilský protějšek Luis Inacio Lula da Silva během demonstrace biopalivového motoru
Americký prezident George Bush a jeho brazilský protějšek Luis Inacio Lula da Silva během demonstrace biopalivového motoru | Foto: Reuters

Brazílie a Spojené státy, které společně produkují 70 procent ethanolu na světě, dnes podepsaly dohodu o sdílení výrobní technologie a podpoře další expanze výroby ve Střední Americe a Karibiku. To by z etanolu mělo učinit i mezinárodně obchodovatelnou komoditu.

Ne všichni ale v etanolu spatřují vykoupení. Někteří z demonstrantů, kteří proti Bushově návštěvě v Sao Paulu protestovali, mávali v ulicích divoce stonky cukrové třtiny, z níž se toto biopalivo produkuje, a nesli transparenty typu: "Na každý litr etanolu se spotřebují čtyři litry vody. Tato monokultura ničí náš nejcennější zdroj."

Aktivisté z organizace Greenpeace také varují, že zvýšení produkce etanolu může dál ohrozit amazonské deštné pralesy a vyvolat sociální nepokoje, neboť jsou to především bohatí vlastníci pozemků či korporace, kdo z výroby profituje, zatímco chudým nezbývá než kosit třtinu mačetami za nedůstojnou mzdu.

Pouliční protesty

Očekává se, že masové protesty Bushových odpůrců budou pokračovat i v dalších zemích, které navštíví. Brazilská policie sice nezveřejnila, kolik lidí bylo při rozhánění protestů zraněno, média ale napočítala nejméně 18 zakrvavených těl.

Policisté v Sao Paulu rozhánějí pouliční demonstraci proti návštěvě George Bushe
Policisté v Sao Paulu rozhánějí pouliční demonstraci proti návštěvě George Bushe | Foto: Reuters

Potyčky podle policistů vyprovokovali radikálové, kteří na ně házeli kameny. Demonstranti trvají na tom, že ze strany pořádkových sil šlo o neadekvátní reakci.

Když se Bush ujal v roce 2000 úřadu, sliboval, že Latinská Amerika bude jednou z jeho priorit. Pak ale přišly útoky z 11. září 2001 a s nimi "válka proti terorismu" včetně invaze do Iráku, která v Jižní Americe vyvolává ještě větší odpor než ve Spojených státech.

Naposledy byl americký prezident v regionu v roce 2005. Jeho politiku vůči Latinské Americe dosud charakterizovaly především důraz na volný obchod, boj proti producentům a překupníkům drog a snaha o kontrolu imigrace. 

Tvrzení, že "Spojeným státům velice záleží na tom, jak se lidem žije", které Bush učinil v rozhovoru pro kolumbijskou televizi, proto jen stěží najde pochopení.

 

Právě se děje

Další zprávy