Washington - Americký prezident George Bush v úterý v televizním přenosu představil další plány vlády Spojených států na řešení krize finančních trhů.
Její podstata spočívá v přímé "injekci" kapitálu do finančních institucí, jež má oživit zamrzlé trhy. Vláda nakoupí akciové podíly v problémových amerických bankách za 250 miliard dolarů, aby předešla hrozbě hospodářské recese.
Oznámená suma je součástí 700miliardového balíku, který američtí zákonodárci schválili počátkem měsíce.
Kromě obnovy důvěry inestorů ve finanční trhy mají vynaložené peníze pomoci k vytvoření nových pracovních míst a posílení hospodářského růstu.
Bush prohlásil, že toto opatření v kombinaci s předešlými kroky pomůže obnovit důvěru a "vrátí naši ekonomiku na cestu růstu a prosperity".
Krok americké vlády následuje po sérii opatření, kterou oznámili států Evropské unie. Bush tento postup v projevu ocenil.
Nechceme trh ovládat, ale chránit
"Je to zcela zásadní krok krátkodobého rozsahu na podporu životaschopnosti amerického bankovního systému," shrnul Bush smysl série domácích opatření. Plán oznámil veřejnosti v Růžové zahradě Bílého domu po schůzce s vládním ekonomickým týmem.
"Účelem není ovládnutí volného trhu, ale jeho ochrana," snažil se Bush mírnit případné obavy lidí ze "znárodňování". Jak ale píše sever BBC, kroky jsou prakticky "částečným zestátněním bankovního sektoru".
Prezident se zároveň nechal slyšet, že FED, americká obdoba centrální banky, bude ručit za většinu nových půjček bank, a stejně tak rozšíří ochranu i na nezúročitelná konta.
Vzápětí ale ujistil, že vládní kroky budou limitovány a jejich platnost bude časově omezená.
"Bude chvíli trvat, než tato opatření dosáhnou plné účinnosti, nicméně americká veřejnost si může být jistá ohledně naší dlouhodobé ekonomické budoucnosti," uklidňoval na závěr projevu Bush.