Bush a Brown ostře varují Írán. Naposledy?

Martin Novák Martin Novák
16. 6. 2008 16:40
Británie je poslední zastávkou Bushe v Evropě
Bush a Brown kráčejí po schodech v sídle britských premiérů na Downing Street.
Bush a Brown kráčejí po schodech v sídle britských premiérů na Downing Street. | Foto: Reuters

Londýn - George Bush končí svou poslední prezidentskou návštěvu Evropy ve Velké Británii.

Zemi, kterou Američané považují za nejbližšího spojence a která mu vyšla nejvíce vstříc při plánech války v Afghánistánu a Iráku.

Spojenectví obou zemí je z řady důvodů ojedinělé. Výraz "zvláštní vztah" použil v této souvislosti jako první Winston Churchill už v roce 1946.

Platil zejména v osmdesátých letech minulého století, kdy v Londýně a Washingtonu vládli spříznění konzervativci. Margaret Thatcherová a Ronald Reagan.

V současné době ale vztah zase až tak zvláštní není. Britský premiér Gordon Brown má k Bushovi mnohem dál než jeho předchůdce Tony Blair.

S Blairem si Bush rozuměl jako s málokým.
S Blairem si Bush rozuměl jako s málokým. | Foto: Reuters

Blair stoprocentně Bushe podpořil v Iráku i přes odpor většiny Britů a za cenu ztráty vlastní popularity. Brown zaujal k válce v Iráku střízlivější postoj a nehledal slova na obhajobu amerického prezidenta.

Tony Blair byl pravidelně jednou týdně ve spojení s Bushem formou videokonference. Brown tyto rozhovory výrazně omezil.

Americký prezident bude s Brownem znovu hovořit o Iráku. Podle britských médií ho má přesvědčovat, aby Britové ponechali vojáky v zemi i nadále.

Potvrdil to v rozhovoru pro týdeník Observer.

"Myslíme si, že nelze dopředu stanovit nějaký harmonogram pro stažení vojáků z Iráku. Nejprve tam musí být nastolena stabilita a bezpečnost," řekl Bush.

Británie už ale má nyní v Iráku jen 4 200 vojáků, zatímco USA přes 150 tisíc.

Washington také chce po Londýnu souhlas s dalším nátlakem na Írán kvůli jeho jadernému programu. V tomto směru je Bush v Evropě úspěšný: podpory se mu dostalo v Berlíně, Římě i Paříži.

Brown dnes oznámil, že i on souhlasí s větším tlakem na Írán a že pošle další britské vojáky do Afghánistánu.

Oba politici varovali Írán, že se vystavuje nebezpečí totální mezinárodní izolace, pokud nezmění stanovisko a nebude respektovat požadavky "mezinárodního společenství."

Tvrzení, že si s Brownem tolik nerozumí jako s Blairem, Bush odmítl. "Změnili se lidé, změnila se doba. Ale stále jde o unikátní, důležité partnerství," uvedl americký prezident.

A jak to vidí sami Britové? Podle nedávného průzkumu časopisu Time jich 58 procent považuje dobré vztahy s USA za důležité, ale zároveň 65 procent Britů soudí, že budoucnost jejich země je především spojená s Evropou.

Sám Bush je na ostrovech nepopulární. Jeho příjezd provázejí demonstrace před premiérským sídlem na Downing Street, při nichž zasahuje policie.

 

Právě se děje

Další zprávy