Sofia - Předčasné bulharské volby skončily stejně jako ty poslední před dvěma lety nejednoznačným výsledkem.
Ale co se týká zahraniční politiky, proevropský kurs dostal více hlasů než orientace na Rusko.
Balkánská země je stoprocentně závislá na ruském plynu a ruské investice jsou zde obrovské. Německá rozvědka letos varovala, že Moskva získává přes Sofii vliv na Evropskou unii a stále více ovládá bulharskou ekonomiku.
Vítězem nedělních voleb je ale Hnutí za Evropský rozvoj Bulharska (GERB) bývalého premiéra Bojka Borisova. Získalo necelých 33 procent hlasů.
GERB je proevropská strana, která chce projekt plynovodu South Stream zastavit, pokud Brusel nerozhodne jinak.
Naopak socialisté, kteří dostali zhruba šestnáct procent, chtějí South Stream budovat i přes nesouhlas Evropské unie.
Na stavbu plynovodu, vedoucího pod Černým mořem přes Bulharsko dále do Srbska a Maďarska, tlačí ruská vláda. Ruskému plynárenskému gigantu Gazprom by to pomohlo posílit svoji pozici na evropském trhu.
Právě s tím ale mají některé členské země EU problém. Snaze zmírnit závislost Evropy na ruském plynu South Stream zásadně odporuje.
"Novou vládu čeká velmi těžké rozhodování," píše agentura Reuters v souvislosti s tím, že Rusko tlačí na výstavbu South Stream, zatímco Evropská unie a Spojené státy na Bulhary tlačí v opačném směru.
Teoreticky je možné, že Borisovův GERB vytvoří vládu s Hnutím za práva a svobody, reprezentujícím tureckou menšinu, a s konzervativním seskupením Reformní blok.
GERB vyhrál předčasné volby už před dvěma lety, ale nepodařilo se mu sestavit většinovou koalici. Kabinet tak vytvořili socialisté.
V červnu ale jejich vláda podala demisi a zemi dovedl k volbám úřednický kabinet.
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v předvečer voleb řekl, že práce na South Stream nebyly přerušeny a Moskva s výstavbou nadále počítá.
"Mezistátní dohody, které jsme uzavřely, stále platí. Doufáme, že stavba se znovu rozjede, jakmile začne svoji práci nová Evropská komise," citovala Novaka agentura RIA Novosti.
Stavba má stát přibližně čtyřicet miliard dolarů.
GERB má ve svém programu provedení diverzifikace energetických zdrojů Bulharska v následujících letech.
Volby nevolby, Bulhaři se připravují na to, že v zimě ruský plyn přes Ukrajinu přestane proudit.
Protože bulharská závislost na ruských dodávkách je například na rozdíl od České republiky stoprocentní a země má jediný zásobník, zkoušejí i zde jako jiné země možnost takzvaných zpětných dodávek existujícími plynovody. Bulharsko tak zkouší zpětný chod z Řecka.