Volby v Bulharsku vyhrála pravicová strana. Ale nemá většinu

ČTK ČTK
5. 10. 2014 18:47
Opakuje se situace z posledních voleb v roce 2012.
GERB slibuje stabilní Bulharsko.
GERB slibuje stabilní Bulharsko. | Foto: Reuters

Sofia - Bulharské parlamentní volby podle prvního povolebního odhadu vyhrála středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) někdejšího premiéra Bojka Borisova, ale většinu v novém parlamentu podle této projekce ani zdaleka nezíská.

Vítězství GERB se očekávalo, podobně jako loni, kdy ale Borisov nedokázal sestavit vládní koalici.

Borisovova strana podle čtyř různých odhadů získala od 32,3 po 33,9 procenta hlasů, což by mohlo znamenat 88 či 89 poslaneckých křesel. K většině ve sněmovně je ale zapotřebí 121 hlasů.

Druhá příčka v pořadí patří podle očekávání socialistům s 16 procenty, které následuje s podporou 14 procent voličů Hnutí za práva a svobody, reprezentující tureckou menšinu.

Konzervativní Reformní blok podle odhadu získal skoro devět procent hlasů, nacionalisté z Vlastenecké fronty 6,3 procenta, populistická formace Bulharsko bez cenzury 4,9 procenta. A čtyřprocentní hranici nutnou ke vstupu do parlamentu překonalo uskupení bývalého prezidenta Georgiho Parvanova Alternativa pro bulharskou obnovu i nacionalisté ze strany Útok (Ataka).

Bojko Borisov odchází z volební místnosti.
Bojko Borisov odchází z volební místnosti. | Foto: Reuters

Předčasné parlamentní volby, již druhé během dvou let, měly ukončit politickou krizi. Za poslední dva roky se v této zemi zmítané hospodářskými problémy vystřídaly už čtyři vlády.

Nejednoznačný výsledek by podle agentury Reuters mohl vyústit ve vleklá jednání o podpoře mezi menšími stranami a opozicí.

Další období politické nejistoty podle analytiků povede jen k dalšímu prohloubení nynějších hospodářských potíží, se kterými se tento nejchudší člen Evropské unie již několik let potýká.

Bulharsko nyní potřebuje stabilní vládu, která vyřeší bankovní krizi a zajistí opětovný hospodářský růst. Jen letos totiž klesly přímé zahraniční investice o více než pětinu.

Prioritou nové vlády bude rozhodnout o osudu finančního ústavu Corpbank. Účty klientů v tomto někdejším čtvrtém největším poskytovateli půjček v zemi jsou od června zablokovány. Původní záchranný balík, který připravila národní banka spolu s někdejší socialistickou vládou, selhal a nikdo jiný dosud nerozhodl, jak s Corpbank naložit.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy