Severní Korea je už mnoho let v zásobování potravinami závislá na mezinárodní pomoci, hlavně z Jižní Koreje a Číny. Jinak by komunistický režim nebyl schopen 22 milionů obyvatel země uživit.
Minulý rok se ale situace zkomplikovala. Úrodu ničily v červenci rozsáhlé povodně a v říjnu se KLDR dostala do ještě větší izolace kvůli pokusnému jadernému výbuchu.
Čína, Jižní Korea a další země omezily export zboží a dodávání pomoci. Úřady přiznávají problémy, ale tvrdí, že na severu letos nikdo hlady umírat nebude.
"Naše produkce potravin není na úrovni, jakou bychom si představovali. Ale problém v nasycení lidí není v žádném případě tak závažný," řekl zástupce severokorejského ministerstva zemědělství Kim Kjong-il.
Jeho názory otiskl list Čoson Simbo, který vydává organizace Korejců žijících v Japonsku a sympatizujících s vládou v Pchjongjangu.
Jihokorejská média ale s odvoláním na své zdroje na severu tvrdí, že země nemá na celou zimu dost jídla a úroda byla velmi slabá.
Hladomor zasáhl Severní Koreu citlivě už v polovině devadesátých let. Zemi postihly katastrofální záplavy a pak zase dlouhé období sucha.
Kolik lidí v tomto období přesně zahynulo, není známo, odhady se pohybují mezi jedním až dvěma miliony osob. Severokorejští urpchlíci, kteři utekli do Číny či Jižní Koreje, vypověděli, že v některých oblastech země lemovaly cesty a silnice tisíce těl obětí hladomoru.
Severní Korea se v prosinci vrátila k šestistranným rozhovorům o svém jaderném programu, ale nabídky na jeho zrušení či mezinárodní kontrolu výměnou za hospodářskou pomoc zatím nepřijala.