Brusel varuje před MP3 přehrávači. Kvůli sluchu

Roman Gazdík
14. 10. 2008 12:16
Hlasitou hudbu ne více než pět hodin týdně, říká studie
Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Každý, kdo se oddává hlasité hudbě ze sluchátek častěji než pět hodin týdně, riskuje, že si poškodí sluch.

Dospěla k tomu studie Vědeckého výboru pro vznikající a nově zjištěná zdravotní rizika, která byla v pondělí představena Evropské komisi, napsal server EUobserver.com.

Poškození sluchu je podle vědců pravděpodobné zvláště u těch lidí, kteří hudbě takto holdují déle než pět let. Mezi Evropany je takových posluchačů 2,5 až 10 milionů a většinou jde o děti a mladé lidi. Podle odhadů výboru používá každý den osobní přehrávače padesát až 100 milionů lidí.

Sluch obyvatelům EU ničí zejména MP3 přehrávače, kterých se za poslední čtyři roky v Unii prodalo 124 až 165 milionů z celkového počtu 184 až 246 milionů přenosných audiozařízení.

Podle bulharské eurokomisařky pro ochranu spotřebitele Megleny Kunevové je nyní nutné schválit regule, kterými EU upravuje bezpečnost poslechu. Mohlo by jít například o snížení bezpečnostního standardu hudebních přehrávačů, který je nyní nastaven na 100 decibelů.

"Jsem znepokojena, že tak velké množství zvláště mladých lidí, kteří jsou častými uživateli osobních hudebních přehrávačů a mobilních telefonů na vysokých zvukových hladinách, si může nevědomky nevratně poškozovat sluch," citoval server Kunevovou.

Posluchači se dnes oddávají hlasité hudbě nejen kvůli hluku měst a velkoměst, ale rovněž pro lepší technickou kvalitu přehrávačů, které netrpí šumy, jak tomu bylo například u walkmanů v osmdesátých a devadesátých letech.

Řešením problému se má zabývat konference, kterou Evropská komise svolá na začátek příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy