Brusel se vrací ke klasickému vánočnímu stromu

ČTK ČTK
2. 11. 2013 7:28
Loni strom nahradila abstraktní světelná instalace, která vyvolala kontroverze.
Foto: Reuters

Brusel - Bruselská radnice letos nebude opakovat loňský experiment s avantgardním vánočním stromkem na centrálním náměstí. Letošním oslavám tak místo barevnými světly nasvícené kovové konstrukce bude v prosinci opět dominovat klasická sedmnáctimetrová jedle.

Loňská stavba na náměstí Grand-Place, která stromek vzdáleně připomínala, měřila 24 metrů a provázela ji vášnivá debata. Podle radnice měla symbolizovat otevřenost města modernímu umění a přilákat do Bruselu turisty také v zimní sezóně. V noci ji provázela reprodukovaná hudba a laserová show, ve dne bylo možné vystoupat na vyhlídkovou plošinu na vrcholu a prohlédnout si historické domy na náměstí z neobvyklé perspektivy.

Radní Bianca Debaetsová z vlámské křesťanskodemokratické strany rozpoutala loni mediální smršť, když prohlásila, že radnice klasický stromek odstranila, aby neurážel belgické nekřesťanské menšiny, tedy především muslimy.

Mluvčí bruselského starosty Nicolas Dassonville podobné interpretace odmítal a připomínal, že vedle konstrukce na náměstí například stojí klasický betlém s figurínami v životní velikosti. Petici za návrat obvyklého stromku ale loni podepsalo na 30 000 lidí.

Návrat k přírodě nyní oznámil Carlo Di Antonio, ministr zemědělství, přírody a lesů ve valonské vládě. Jedlička, symbol krásy a tradice, podle něj bude propagovat frankofonní Valonsko mezi miliony vánočních návštěvníků Bruselu z celého světa. Právě z jednoho valonského národního parku na východě Belgie totiž bude stromek do metropole dovezen.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy