reklama
 
 

Brusel se vrací ke klasickému vánočnímu stromu

2. 11. 2013 7:28
Loni strom nahradila abstraktní světelná instalace, která vyvolala kontroverze.

Brusel - Bruselská radnice letos nebude opakovat loňský experiment s avantgardním vánočním stromkem na centrálním náměstí. Letošním oslavám tak místo barevnými světly nasvícené kovové konstrukce bude v prosinci opět dominovat klasická sedmnáctimetrová jedle.

Loňská stavba na náměstí Grand-Place, která stromek vzdáleně připomínala, měřila 24 metrů a provázela ji vášnivá debata. Podle radnice měla symbolizovat otevřenost města modernímu umění a přilákat do Bruselu turisty také v zimní sezóně. V noci ji provázela reprodukovaná hudba a laserová show, ve dne bylo možné vystoupat na vyhlídkovou plošinu na vrcholu a prohlédnout si historické domy na náměstí z neobvyklé perspektivy.

Radní Bianca Debaetsová z vlámské křesťanskodemokratické strany rozpoutala loni mediální smršť, když prohlásila, že radnice klasický stromek odstranila, aby neurážel belgické nekřesťanské menšiny, tedy především muslimy.

Mluvčí bruselského starosty Nicolas Dassonville podobné interpretace odmítal a připomínal, že vedle konstrukce na náměstí například stojí klasický betlém s figurínami v životní velikosti. Petici za návrat obvyklého stromku ale loni podepsalo na 30 000 lidí.

Návrat k přírodě nyní oznámil Carlo Di Antonio, ministr zemědělství, přírody a lesů ve valonské vládě. Jedlička, symbol krásy a tradice, podle něj bude propagovat frankofonní Valonsko mezi miliony vánočních návštěvníků Bruselu z celého světa. Právě z jednoho valonského národního parku na východě Belgie totiž bude stromek do metropole dovezen.

autor: ČTK | 2. 11. 2013 7:28

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama