Chartúm -Do Súdánu přiletěli dva muslimští členové britské Sněmovny lordů, aby vyjednávali o zadržené učitelce Gillian Gibbonsové.
Ta byla odsouzena za to, že dovolila žákům v chartúmské škole, aby pojmenovali plyšového medvídka Mohamed.
Soud rozhodl, že podněcovala k náboženské nesnášenlivosti a urazila islám. Byla za to odsouzena patnácti dnům vězení a vyhoštění ze Súdánu. Podle súdánského práva mohla jít do vězení až na rok a obdržet 40 ran bičem.
Čtěte také:
Britská učitelka kvůli Mohamedvídkovi před soudem
V kauze Mohamedvídek padlo obvinění: urážka islámu
Na záležitost s medvídkem upozornil súdánské ministerstvo školství jeden ze zaměstnanců školy, kde učila.
Muslimská páka je lepší než koloniální
Jak lord Ahmed, tak baronesa Warsíová se mají setkat se súdánským prezidentem Omarem Bašírem a súdánským ministrem spravedlnosti. Doufají, že by se jim mohlo podařit zajistit osvobození Gibbonsové, se kterou by chtěli už v pondělí ze Súdánu odjet.
Muslimští poslanci, se chtějí pokusit o alternativní "muslimskou" diplomacii, která by mohla mít větší účinek než standardní diplomatické kanály, kterými se situaci snaží řešit vláda Velké Británie.
Podle analytiků by mohla být súdánská vláda vstřícnější v jednáních s muslimskou delegací než ustupovat zemi, která Súdán na konci devatenáctého století kolonizovala.
Chartúm musí brát ohledy i na hlas ulice. A ten je jednoznačný. V pátek se v hlavním městě shromáždily davy demonstrantů, kteří požadovali přísnější potrestání učitelky; podle zpravodajů dokonce někteří z nich volali po jejím zastřelení.
Obhájci odsouzené už vyjádřili obavy o její bezpečí.
Učitelka vyzývá k uklidnění vášní
Sama britská učitelka nicméně protestuje proti tomu, aby bylo její odsouzení zneužito k vytváření protimuslimských či protisúdánských nálad.
"Nepřeje si, aby ji a její případ lidé využívali jako něco, co bude vyvolávat zášť vůči Súdáncům, muslimům nebo komukoli jinému," řekl agentuře AP její syn John Gibbons s tím, že jeho matka situaci zvládá "vcelku dobře".