V Británii si dnes stovky homosexuálních párů objednávaly na úřadech obřady k registrovanému civilnímu partnerství. To začal umožňovat nový zákon, který dává dvojicím stejného pohlaví téměř stejná práva a povinnosti jako heterosexuálním manželům s výjimkou adopcí dětí.
O belgickém rozhodnutí umožňujícím adopce dětí ČTĚTE ZDE
První obřady gayů a lesbiček vzhledem k době potřebné na vydání ohlášek mají být 19. prosince v Severním Irsku, 20. prosince ve Skotsku a o den později i v Anglii a Walesu. V nejbližším období se očekává nejméně 1200 obřadů. Podle BBC "na rozdíl od klasické svatby podpis legálního partnerství nemusí být na veřejnosti".
Tři první páry, dva mužské a jeden ženský, vydaly již dnes oznámení o brzkém uzavření partnerského svazku v deníku The Times.
"Timesy s hrdostí uznávají homosexuální manželství a zahrnují je do rubriky oznámení, která vznikla před 221 lety," oznámil tento konzervativní list. Připomněl, že úsilí za ukončení diskriminace homosexuálních párů trvalo desítky let.
ČTĚTE: Jižní Afrika povolí svatby homosexuálů?
Jedno z plánovaných partnerství oznámených v tomto deníku se týká sedmašedesátiletého Grahama Fergusona a devětapadesátiletého Christophera Heyda-Smithe, kteří jsou spolu od 70. let.
"Žijeme spolu velmi šťastně 34 let. Vyjádřili jsme již dříve jasně vůli se těšit jeden z druhého a vítáme možnost naše partnerství nechat legalizovat," vysvětlil Ferguson.
Zákon o soužití osob stejného pohlaví v Česku sněmovna opakovaně zamítla. Jednotně proti je KDU-ČSL, ostatní strany jsou v názoru na uzákonění svazků gayů a lesbiček vnitřně rozdělené. Premiér Jiří Paroubek v září označil registrované partnerství homosexuálů za jednu z priorit sociální demokracie.
Více o průzkumu v České republice NAJDETE ZDE