Britský plastický chirurg prováděl pacientkám zbytečné operace prsou, hrozí mu doživotí

ČTK ČTK
28. 4. 2017 20:48
Plastický chirurg z Velké Británie prováděl svým pacientkám zbytečné operace prsou a doživotně je na tělě poškodil. Britský soud ho uznal vynným v 17 případech těžkého ublížení na těle a nyní mu hrozí až doživotí. Své pacientky přesvědčoval, že jim hrozí rakovina prsu, lhal jim a riziko zveličoval, poté je přesvědčil k operaci. Jedna z pacientek, postižená zbytečným odebráním prsu, jej označila za psychopata.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: agentura Orca

Londýn - Kdysi přednímu plastickému chirurgovi, který v Británii ženám upravoval prsa, hrozí doživotní vězení. Soud ho v pátek usvědčil z toho, že prováděl nadbytečné operace, jimiž mnoho svých obětí, především žen, doživotně a zcela vědomě na těle poškodil. Lékař nyní bude ve vazbě čekat na rozhodnutí o výši trestu, který by mu měl soud vyměřit v květnu.

Porota nottinghamského soudu shledala Iana Patersona vinným v 17 případech, kdy způsobil poranění s úmyslem těžkého ublížení na těle, a v dalších třech případech, kdy způsobil poranění, informovala agentura AP.

Devětapadesátiletý lékař pacientkám lhal nebo zveličoval u nich riziko rakoviny, aby je přesvědčil k operaci. "Z 11 obětí, které se vztahují k jeho obvinění, žádná neměla rakovinu, a přesto je přinutil věřit, že jsou ohroženy. To bylo kruté a zbytečně vedlo k utrpení a životě ve strachu mnoha lidí," řekl policejní komisař anglického regionu West Midlands Mark Payne. "Paterson byl vědomý tyran, který si zahrával s lidskými životy, aby mohl vést luxusní život," dodal Payne.

Chirurg podle policie vlastní luxusní dům v Birminghamu a další nemovitosti v Cardiffu, Manchesteru a Spojených státech. Poškodil přitom stovky pacientů, z nichž někteří se jako svědci zúčastnili soudního procesu. Ten se zabýval chirurgickými zákroky z let 1997 až 2011.

Frances Perksová, jedna ze žalujících pacientek postižená zbytečnou mastektomií, si přeje, aby doktor "shnil v pekle". "Myslím, že je to psychopat," dodala. "Proč by někdo se zdravým úsudkem prováděl operace na lidech s vědomím, že to nepotřebují?" táže se Perksová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy