Britské drama. Konzervativci míří k Pyrrhovu vítězství

Radim Klekner Radim Klekner
6. 5. 2010 13:00
První výsledky s napětím očekávaných voleb budou k dispozici až v noci

Londýn - Již dlouhé roky nebyl výsledek parlamentních voleb v Británii tak nejistý jako dnes. Možné jsou všechny povolební scénáře. I když poslední průzkumy favorizují jednoznačně opoziční Konzervativní stranu.

Konzervativci v Dolní sněmovně zřejmě získají ze všech politických uskupení nejvíce křesel. Nebudou však podle všeho mít absolutní většinu a nezbude jim nic jiného, než se dohodnout s některou z menších stran.

Podle průzkumu pro deník Independent by měli získat 37 procent hlasů, zatímco labouristé a liberální demokraté shodně 28 procent. Malé strany by podpořilo sedm procent voličů.

Znamenalo by to, že by Konzervativní strana měla v šestisetpadesátičlenné Dolní sněmovně 299, Labour Party 233, liberálové 87 a malé formace 13 poslanců.

Vůdce konzervativců Davida Camerona, který v posledních dnech předvolební kampaně hodlal bojovat "o každý voličský hlas" tak zřejmě čeká Pyrrhovo vítězství.

Osud radikální reformy státních financí vyžadující škrty v sociálních výdajích i zvýšení daní tím zůstává ve hvězdách.

Volební okrsky se zavírají v 21 hodin (23 hod. SELČ). Hned nato přijdou první povolební odhady.

Chybí plán, jak a kde škrtat

Důsledky nedávné finanční krize, zejména raketový nárůst státního dluhu Brity silně zneklidňují. Jen málokdo si je ale jist tím, která ze tří největších stran má na vyléčení ekonomiky ten správný recept.

Cameron stále věří, že konzervativci získají alespoň těsnou většinu.
Cameron stále věří, že konzervativci získají alespoň těsnou většinu. | Foto: Reuters

Zejména z toho důvodu, že žádná z nich nepředložila detailní plán, kde a jak ve státních financích škrtat.

"Spousta lidí si vzhledem ke špatnému stavu ekonomiky a perspektivě parlamentu bez jasné většiny dělá velké starosti," řekl Aktuálně Alex Click z Oxfordu. "Řídit Británii bude velmi obtížné pro jakoukoli vládu."

"Budu volit UKIP (Strana nezávislosti Spojeného království)," tvrdí podnikatel Harley Pouget. "Zastaví příliv peněz do Evropské unie a deficit rozpočtu zlikvidují během dvou let, aniž bychom ztratili jediné pracovní místo nebo museli škrtat ve výdajích. Zastaví imigraci a zruší Chartu lidských práv EU. Zdvojnásobí také počet vězeňských cel."

Silně euroskeptická UKIP má letos vůbec poprvé větší šanci dostat se do parlamentu. V průzkumech ji podporují tři procenta respondentů a uspět by mohla nejméně v jednom okrsku.

O podporu této strany ale Cameron příliš nestojí. V případě těsného volebního výsledku se chce spíše spolehnout na severirské unionisty.

V jednom mají ale Britové jasno již teď. Téměř dvě třetiny z nich si nepřejí, aby v premiérském křesle znovu usedl šéf labouristů Gordon Brown, kterého viní z hospodářských potíží posledních let.

Také z toho důvodu se voleb chce zúčastnit sedmdesát procent osob oprávněných volit. To je o téměř šestinu více než v roce 2005.

Podle hlasování na Facebooku, kterého se zúčastnilo na půl milionu lidí, by si Britové za příštího předsedu vlády přáli liberálního demokrata Nicka Clegga.

Kampaň? Zcela jiná než v Česku

Na britských ostrovech pobývá také řada Čechů. Ti teď měli velmi dobrou možnost srovnat předvolební kampaň v Británii a Česku.

"Všichni tu používají stejné praktiky demonstrující jejich plány a záměry, avšak nic drzého, sprostého nebo lživého jako u nás," sdělil Aktuálně.cz Pavel Soukup pobývající v Cardiffu.

"Místní lidi, radnice aj. dávají občas na svůj dům fotku svého favorita, ale bilboardy apod. jsem moc neviděl, spíš v televizi a novinách jsou články, kde kandidáti vystupují s tím co by udělali a noviny hodnotí, jak by to fungovalo a jestli na to mají," vysvětluje. "Nějaké boje a obviňování mezi stranami tu neexistuje až na zhodnocení a kritiku předchozí vlády, což je snad i povinnost u voleb."

Záleží na výsledku labouristů

Hodně bude v konečném účtování záležet na tom, jak si povedou labouristé. K volebnímu vítězství by jim mohl pomoci jenom zázrak, v případě, že skončí druzí, mají však stále šanci obsadit premiérské sídlo v Downing street.

Cameron potřebuje, aby v Dolní sněmovně kontroloval nejméně 324 křesel. Předpokládá se totiž, že severoirská Sinn Féin, která by měla získat tři mandáty, své legislativce do Londýna nepošle.

Se skotskými či velšskými nacionalisty se shodne sotva. A Clegg má podmínku, která je pro něj nepřijatelná. Chce v Británii zavést poměrný volební systém. To by ale pro konzervativce jednou pro vždy znamenalo, že přijdou o možnost sestavovat jednobarevnou vládu.

Labouristé i toryové odmítají Cleggův požadavek zastavit plán modernizace britských ponorek vyzbrojených jadernými střelami typu Trident. S Labour Party by se ale liberálové mohli shodnout na zdanění bank a odbourání daňové zátěže u nejnižší příjmové skupiny. A na vládních investicích do škol v chudých předměstských oblastech.

Pokud ale Cameron skutečně vyhraje, bude trvat na tom, že jako první bude mít právo sestavit vládu on, byť by měla být menšinová.

 

Právě se děje

Další zprávy