Britské děti umírají, chybí pediatři. I ČR má problém

Martin Novák Martin Novák
20. 2. 2013 12:05
Ročně zemře na ostrovech 1600 dětí, které by mohly žít, kdyby systém fungoval
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Velká Británie se potýká s vysokou úmrtností dětí, za kterou mohou nedostatky a chyby v péči. Přiznal to v nové zprávě ministr zdravotnictví Dan Poulter.

Spojené království má nedostatek pediatrů a vůbec personálu vyškoleného pro léčbu dětí. Podle analýzy ministerstva zdravotnictví ročně zemře na ostrovech 1600 dětí, které by mohly žít, kdyby systém fungoval lépe.

"Bohužel, už jsme na tom v mezinárodním srovnání v dětské úmrtnosti velmi dlouho velmi špatně. V naší zemi je v různých zařízeních velmi rozdílná kvalita péče o dětské pacienty. Včetně dlouhodobých onemocnění, jako jsou cukrovka či astma," uvedl Poulter, který je ministrem za Konzervativní stranu premiéra Davida Camerona.

Podle deníku The Times je akutní nedostatek pediatrů a školeného personálu především ve Skotsku. A pokud to tamní ministerstvo zdravotnictví nezačne řešit, hrozí vážná krize.

List upozorňuje na případ dětského oddělení nemocnice ve městě Livingstonu, které bylo loni v létě tři týdny mimo provoz, protože nemělo personál.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Analýza upozorňuje i na to, že se nedaří zvládat šířící se obezitu mezi britskými dětmi a že chybějící prevence nejrůznějších nemocí by zabránila v mnoha případech hospitalizacím.

Primář pediatrického oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce Ivan Peychl v Británii několik let pracoval. S nedostatkem odborného personálu se tam ale prý nesetkal, proto ho zpráva v tomto bodě překvapuje.

"Pokud vím ze statistik, tak skutečně Británie je na tom v úmrtnosti dětí ve srovnání s jinými evropskými státy dlouhodobě špatně," říká. Důvody ale vidí jinde.

"Dětská úmrtnost je především o úmrtnosti nedonošených novorozenců. I proto, že počet dětí, které se rodí předčasně, stoupá. Problém není v tom, že v Británii by nebyla kvalitní péče o tyto novorozence, ale jde o její organizaci. U nás je to dobře podchyceno systémem dvanácti center po celé republice. Větší země, jako je Británie, to mají těžší a nejsou schopné to takto zorganizovat.

V Británii je také zažitá tradice rodinných lékařů pro dospělé i děti, v tom pádě je podle mne ta pediatrická péče o něco horší, než kdyby ji prováděli specializovaní dětští lékaři," odpověděl Ivan Peychl na dotaz Aktuálně.cz.

Podle něj i v České republice je kvalifikovaných pediatrů nedostatek.

Právě narozený chlapec na pediatrii v nemocnici Escuela v honduraském městě Tegucigalpa. Dle statistik státu Honduras se v zemi ročně narodí kolem 220 tisíc dětí. Porodit ve státní nemocnici může každý, kdo zaplatí deset dolarů (asi 180 korun).
Právě narozený chlapec na pediatrii v nemocnici Escuela v honduraském městě Tegucigalpa. Dle statistik státu Honduras se v zemi ročně narodí kolem 220 tisíc dětí. Porodit ve státní nemocnici může každý, kdo zaplatí deset dolarů (asi 180 korun). | Foto: Reuters

"Je třeba to rozdělit na soukromé a nemocniční pediatry. Co se týká těch nemocničních, myslím si, že středně velké a menší nemocnice mají problém s nedostatkem kvalifikovaných dětských lékařů."

Velké problémy v tomto směru hlásil loni například Karlovarský kraj.

V Británii se pozornost na nemocnice a lékařskou péči obecně obrátila po šokujících výsledcích vyšetřování série úmrtí v nemocnici ve Staffordu. V letech 2005 až 2009 tam umíraly stovky pacientů bez léků a potřebné péče v otřesných hygienických podmínkách a často dehydrovaní.

Britská zdravotní služba (NHS), vedení nemocnic i místní úřady mají nyní od ministerstva zdravotnictví pověření vypracovat strategii, která povede ke změnám v péči o dětské pacienty a sníží úmrtnost. 

 

Právě se děje

Další zprávy