Sestra, která vyzradila stav Kate, se sama oběsila

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 12. 2012 12:51
Cizímu zavinění nic nenasvědčuje, shoduje se policie s patology
Jacintha Saldanhaová.
Jacintha Saldanhaová. | Foto: Reuters

Londýn - Zdravotní sestru Jacinthu Saldanhaovou, která se nechala napálit a vyzradila australským moderátorům zdravotní stav těhotné vévodkyně Kate, našli kolegyně a člen ochranky oběšenou.

Visela na šátku na dveřích šatníku, oznámila u londýnského soudu zástupkyně koronerovy kanceláře. Policejní šéfinspektor James Harman dodal, že Saldanhaová měla rovněž zranění na zápěstích.

Policie našla i tři dopisy na rozloučenou - dva v pokoji, třetí v jejích věcech.

"V současné době ale nevíme o žádných podezřelých okolnostech," dodal Harman s tím, že během vyšetřování policisté mluvili s přáteli, rodinnými příslušníky a kolegy Saldanhaové. Stejně tak zkoumali její e-maily a telefonní hovory.

Vše podle něj nasvědčuje tomu, že šestačtyřicetiletá matka dvou dětí spáchala sebevraždu.

Rádio pod drobnohledem

Sestřička zemřela minulý pátek. Tři dny poté, co bavičům australského rádia 2DayFM uvěřila, že jsou členy britské královské rodiny.

Podle vyjádření westminsterské soudní patologie, na něž se odkazuje BBC, bylo ve čtvrtek zahájeno ohledání těla.

Oficiální vyšetřování případu zahájily také australské kontrolní orgány. Prověřují postupy rádia, které rozhovor moderátorů se zdravotní sestrou odvysílalo. Mel Greigová a Michael Christian se mohli provinit tím, že Saldanhaovou neupozornili, že si hovor nahrávají, ani že jeho obsah zveřejní.

2DayFM se ale brání tím, že se před odvysíláním spotu snažilo s nemocnicí krále Edwarda VII. opakovaně spojit. Vždy bez úspěchu.

Rodině zemřelé sestry nicméně dobrovolně pošle odškodné ve výši minimálně půlmilionu amerických dolarů. Svou lítost už veřejně vyjádřili i oba moderátoři. Prohlásili, že tragédie hluboce litují, jsou zdrceni, ale vinu necítí.

Rodině vyjádřil soustrast i premiér David Cameron. "Je jasné, že svou práci milovala a na pacientech jí velice záleželo. To, k čemu došlo, je tragédie. Musíme si z toho vzít ponaučení," prohlásil britský ministerský předseda.

 

Právě se děje

Další zprávy