Londýn - Britská vláda schválila návrh zákona, jenž povoluje umělé oplodnění použitím kombinace pohlavním buněk tří rodičů.
Metoda využívající DNA otce a dvou matek má zabránit přenášení vážných dědičných chorob, jako je například svalová dystrofie.
V případě takové hrozby by vědci embryím odebírali vadnou mitochondriální DNA a nahrazovali ji zdravou. Ta by pocházela od jiné osoby, respektive ženy a tím pádem třetího rodiče.
Procedura je ale eticky sporná. Panují obavy, aby si rodiče nezačali objednávat geneticky upravené - "dokonalé" - děti.
Návrh zákona ještě musí schválit parlament, kde se očekává bouřlivá diskuze. Pokud bude schválen, stane se Spojené království první zemí světa, kde podobný zásah do vývoje člověka umožní. Na ostrovech se s vážnou vrozenou vadou rodí každé dvousté dítě.
Vědci mají pro rodiče obávající se o přílišný vnější zásah do jejich rodičovství útěchu - mitochondriální DNA neovlivňuje vzhled člověka. To, jak vypadá, určuje buněčné jádro, jehož se procedura nijak nedotýká.
Postup již byl v britských laboratořích vyvinut, zatím ale není povoleno vzniklá embrya k zmíněným účelům v praxi využívat.