Chytí ho do sítě a nechá shořet. Podívejte se, jak nová družice ničí vesmírný odpad

Gabriela Lukášková
20. 9. 2018 7:01
Družice s názvem RemoveDEBRIS odstraní vesmírný odpad z oběžné dráhy pomocí vystřelené sítě.
Vizualizace projektů Univerzity v Surrey. | Video: Surrey Space Centre

Londýn - Na oběžné dráze Země se v současnosti nachází více než 7600 tun odpadu. Ať už jde o vysloužilé družice, pozůstatky vyhořelých stupňů nosných raket, nebo třeba nářadí, které ve vesmíru zůstalo po nejrůznějších experimentech. To vše ohrožuje nejen satelity, ale především vesmírné lodě a jejich posádku.

S řešením problému by měla pomoci družice s názvem RemoveDEBRIS, která vesmírný odpad z oběžné dráhy odstraní pomocí vystřelené sítě. Na vývoji této technologie pracovali výzkumníci z britské Univerzity v Surrey společně s evropským výrobcem letadel Airbus.

Několikaroční práci vědci o víkendu vyzkoušeli na oběžné dráze. A ve středu zveřejnili video, které test zachycuje. 

Víkendový test projektu RemoveDEBRIS:

Test projektu RemoveDEBRIS. | Video: Youtube.com / Surrey Nanosats SSC Mission Delivery Team

Na záběrech je vidět objekt zhruba o velikosti krabice od bot, který se nekontrolovatelně otáčí. Po pár sekundách se objeví síť vystřelená z družice, která objekt bez problémů zachytí. Síť i s předmětem by nyní měla podle britského serveru BBC shořet v atmosféře Země.

Podle autorů technologie se test prototypu vydařil. "Jsme absolutně potěšeni výsledkem," uvedl profesor Guglielmo Aglietti, ředitel Vesmírného centra v Surrey, které na projektu také spolupracuje.

Podle Agliettiho sice projekt zní "jednoduše", ale ve skutečnosti je použití sítě ve vesmíru tak složité, že plánování a koordinace mezi vesmírným centrem, Airbusem a dalšími partnery zabraly několik let. "Abychom vyvinuli tuto technologii, strávili jsme šest let jen testováním," dodává Ingo Retat, který projekt RemoveDEBRIS zastupuje v rámci Airbusu.

Jako sněhová koule

Síť má ale v budoucnu nabrat mnohem více odpadu. Vědci počítají s tím, že jednotlivé kusy se srazí a vytvoří větší a větší shluk. "Ten se pak srazí se zbytky z kosmických lodí a odpadu vznikne ještě více. Je to jakýsi druh efektu sněhové koule," vysvětluje inženýr Alastair Wayman.

Kromě sítě výzkumníci pracují i na dalších technologiích, které by s odstraňováním vesmírného odpadu měly pomoci. V následujících měsících budou testovat například harpunu, která má odpad zachytávat, a velkou membránu, jež po skončení mise navede družici RemoveDEBRIS do zemské atmosféry, kde shoří.

Rostoucí množství odpadu, který se na oběžné dráze Země v současnosti nachází, vyvolává čím dál větší obavy. Hrozí, že se tyto zbytky nashromážděné za desetiletí lidské činnosti srazí s novými satelity či kosmickými loděmi.

To se stalo například na začátku roku 2009, kdy se nad Sibiří srazila nefunkční ruská vojenská družice se satelitem americké komunikační firmy. Když se letos na konci srpna objevily zprávy o trhlině v kosmické lodi Sojuz, připojené k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), původní teorie tvrdily, že dvoumilimetrová díra mohla vzniknout kvůli nárazu objektu zvenčí. Až později se začalo mluvit o údajně lidském zavinění.

Robotická paže

Projekt RemoveDEBRIS tak není jediný. Své řešení "odpadového" problému vyvíjí i Evropská vesmírná agentura (ESA), která pracuje na robotické paži. Ta by měla zachytávat neovladatelné satelity a urychlit jejich navedení do zemské atmosféry, kde dojde k jejich zničení. Síť určenou k zachytávání odpadu vyvíjí také vědci na italské Polytechnice v Miláně.

Tým stojící za RemoveDEBRIS je však prvním, komu se podařilo technologii úspěšně otestovat na oběžné dráze.

Video: Podívejte se na podobný projekt agentury ESA

Tři čtvrtě milionu úlomků větších než jeden centimetr má obíhat Zemi. Mohou se opět srážet a těžce poškodit nebo zničit funkční satelit. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy