Britská svatá Marie pojede na oslu s přilbou na hlavě

ČTK ČTK
12. 12. 2013 20:15
Organizátoři akce nebiblický doplněk zdůvodnili nutností dodržovat dopravní předpisy
Foto: Jan Lipold

Londýn - Britská dívka, která bude zpodobňovat Marii ve vánočním procesí připomínajícím narození Ježíška, bude muset mít na hlavě přilbu, až pojede ulicemi města na oslíkovi.

Oznámila to agentura AFP s odvoláním na organizátory akce, kteří zcela nebiblický doplněk zdůvodnili nutností dodržovat dopravní předpisy.

Podle nich je nutné, aby měla osmiletá Libby Doormanová na hlavě přilbu, až pojede městem Neath v jižním Walesu. Přilba, kterou se pokusí schovat pod plachetku přehozenou přes hlavu, ji má ochránit v případě, že by z pomalu kráčejícího oslíka spadla.

Vánoční procesí procházelo i Washingtonem
Vánoční procesí procházelo i Washingtonem | Foto: REUTERS/Jason Reed

"Museli jsme vzít v úvahu, že Marie pojede na oslu na veřejné silnici," řekl AFP čtyřiačtyřicetiletý Mark Barrett, jeden z organizátorů sobotního průvodu. "Víme, že se osel nebude pohybovat příliš rychle, ale musíme brát v úvahu bezpečnost dítěte," dodal.

Kromě této záležitosti už organizátorům dělá obavy jen samotný oslík, který by nemusel pochopit svátečnost chvíle a mohl dát průchod některé z přirozených tělesných funkcí. Ale i na to jsou organizátoři připraveni. "Máme nachystaný kbelík a lopatu," potvrdil Barrett.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy