Vláda v Londýně zřídila na francouzském pobřeží speciální záchytná centra, v nichž končí přistěhovalci, kterým se nepodařilo do Velké Británie dostat.
Centrum pro přistěhovalce - život v psím kotci
Podle nezávislých inspektorů jsou však podmínky v těchto centrech nelidské a personál nevyškolený.
Vrchní inspektorka vězeňské správy Anne Owersová ve své nedávno publikované zprávě poukazuje na špatné zacházení s přistěhovalci a neadekvátní stav cel.
"S přistěhovalci se v těchto centrech zachází jako s balíky, nikoliv jako s lidmi, a cely nejvíce připomínají psí kotce," prohlásila Owersová v rozhovoru pro britskou BBC.
Kritika Owersové se snesla na tři centra - věznice, z nichž nejsilnější odsouzení si vysloužilo soukromé centrum Group 4 Securicor v Calais.
Chybí světlo, ventilace i přikrývky
Není v něm dostatečné světlo, ventilace, chybí přikrývky, hygienické potřeby a v celách o velikosti čtyřikrát tři metry a bez potřebného vybavení se tísní až šest osob.
Pracovníci tamního centra neví, zda se mají řídit francouzským či anglickým právem, nebo jestli je jejich povinností zabránit rvačkám, sebevraždám a útěkům.
Podobná situace panuje i na nedalekém terminálu v Coquelles. Nedostečné je vybavení, větrání i vytápění.
"Ubytování v Coquelles je neadekvátní a hygienické podmínky nedostačující," píše Owersová ve své zprávě.
Zadržovány jsou i děti
V průběhu května až července 2005 zde bylo mezi 661 zadrženými také jedenáct dětí, které by podle Maeve Sherlocka z Rady pro přistěhovalce v podobných centrech neměly vůbec končit.
Kritika se nevyhýbá ani londýnskému letišti Heathrow: "Individuální přístup k žadatelům zde prakticky neexistuje a s lidmi se tu zachází jako s balíky."
Ministr pro otázky přistěhovalectví Tony McNulty slibuje, že vláda se bude otázkou svých přistěhovaleckých center ve Francii více zabývat.
"Musíme situaci v zařízeních zlepšit. Zdůrazňuji však, že tato centra slouží pro krátkodobé zadržení a všechny místnosti jsou určeny pouze k přechodnému ubytování. Snažíme se pobyt zde zkrátit na minimum."
Podle stínového ministra přistěhovalectví Damiana Greena "je to jen další zpráva o tom, jak chaotický britský imigrační systém je. Vládě se nepodařilo zajistit potřebnou kontrolu našich hranic a vypovědět neúspěšné žadatele o azyl z Británie je téměř nemožné."
Celá třetina osob čekajících na repatriaci totiž území Spojeného království nikdy neopustila.
Evropa přistěhovalce potřebuje, vybrat si je chce předem
Práci imigrantů země Evropské unie přesto potřebují. Cílem ministrů vnitra zemí EU je proto zřídit společnou agenturu pro azyl a migraci.
Nejhrozivější je momentálně situace na jihu Evropy. Přeplavit se přes Středozemní moře nebo překonat vysoké ostnaté ploty ve španělských enklávách na pobřeží Maroka se snaží každoročně desetitisíce Afričanů.
Plánovaná střediska pro přistěhovalce zřízená mimo území Evropské unie by měla zajistit ubytování, ale nezaručila by automatický vstup do EU. Přistěhovalci by zde mohli požádat o azyl a všechny státy Evropské unie by pak o jeho udělení rozhodovaly podle jednotných pravidel.