Brusel - Kritický pohled na Evropskou unii zastává téměř polovina jejích obyvatel, zjistil průzkum americké organize Pew Research Center.
Z jejího průzkumu v deseti členských zemích Unie, kterého se zúčastnilo 10 000 respondentů, vyplývá, že pozitivní pohled na EU má jen 51 % dotázaných a kritických je naopak 47 %.
V porovnání s výsledky podobného průzkumu v loňském roce klesla podpora EU v pěti ze šesti zemí, kde se průzkum konal v obou letech.
Ve Francii klesla podpora Unie o 17 %, ve Španělsku o 16 %, v Německu o osm, v Británii o sedm a Itálii o šest procent. Roste tak nejen kritika, ale volební základna populistických euroskeptických stran.
Kampaň o Brexitu vrcholí
Pew průzkum dělal v době, kdy vrcholí kampaň před britským referendem o setrvání v EU, které se bude konat 23. června. Odchod Británie z EU považuje za špatnou věc pro EU 70 % dotázaných.
Výsledek referenda tak vyvolává obavy, že pokud by se Britové rozhodli opustit Unii, budou se referenda o členství dožadovat i další státy.
Podobný průzkum organizace Ipsos z počátku května v devíti členských státech totiž ukázal, že i obyvatelé dalších zemí by chtěli hlasovat o svém členství. Tento požadavek v průzkumu pro Ipsos podpořila více než polovina dotázaných Němců, Italů, Švédů a Maďarů.
Maďaři ale tím pádem mají k EU poněkud schizofrenní vztah. V nynějším průzkumu Pew Research Center jsou to právě oni s Poláky a Italy, kdo se na EU dívá nejpozitivněji.
Nejnespokojenější jsou Řekové
Nejméně pozitivně vidí Evropskou unii Řekové, Francouzi a Britové. Ve Španělsku, Německu a Nizozemsku je podíl euroskeptiků a eurooptimistů rozdělený zhruba stejně.
Suverénně největšími Evropany jsou Poláci, kde se na EU dívá pozitivně 72 % dotázaných. Druzí Maďaři mají poměr 61 versus 37 ve prospěch EU.
Deset zemí v průzkumu představuje osmdesát procent populace EU a 82 % HDP osmadvacítky. Nepřekvapí, že mezi eurooptimisty je více mladých lidí ve věku 18 až 34 let.