Britové v Iráku týrali vězně, umučený měl 93 zranění

Václav Viták
9. 9. 2011 11:37
Vojáci používali metody z dob bojů proti IRA, mučení trvalo až do roku 2009
Matka a synové Bahy Músy.
Matka a synové Bahy Músy. | Foto: Reuters

Londýn - Britští vojáci umučili v roce 2003 iráckého civilistu "brutálním a neomluvitelným způsobem", kterým "velmi poskvrnili" pověst britských ozbrojených sil.

Takový je nález vyšetřovací komise sira Williama Gagea, která se tři roky zabývala případem šestadvacetiletého Iráčana jménem Bahá Músá, který zemřel po 36 hodinách výslechů a bití na britské vojenské základně v Basře.

Britové Músu spolu s dalšími Iráčany zajali, když pátrali po povstalcích a jejich zbraních.

Zpráva konstatuje, že otec dvou dětí, jenž pracoval jako recepční v hotelu, měl v době své smrti 93 viditelných zranění včetně zlámaných žeber, přeraženého nosu a podlitin po celém těle.

Zemřel v důsledku těchto zranění, vyčerpání, žízně, hladu a strachu. Vyšetřování ukázalo, že Músá strávil 26 hodin ze své 36hodinové vazby s pytlem na hlavě a v bolestivých pozicích, které ho britští vojáci donutili zaujímat. Současně ho bili a kopali.

Předseda komise Gage řekl, že za tento případ nese "těžkou odpovědnost" celá řada důstojníků i vojáků na britské základně, včetně jejího bývalého velitele, plukovníka Jorge Mendoncy.

Nezasáhl ani vojenský kaplan

Spolu s Músou bylo zajato dalších devět Iráčanů. I ti byli podrobeni brutálnímu výslechu, týráni bitím, žízní, hladem, nesměli spát a museli zaujímat a držet bolestivé pozice.

Kaprál Donald Payne, kterého sir William označil za "divokého násilníka", je všechny podrobil "nejrůznějšímu úděsně brutálnímu zacházení" a vyzýval mladší vojáky, aby zajatcům dělali to samé.

Kopal Iráčany nebo jim zasazoval údery postupně tak, aby "chroptěli v chóru". Jeden voják později řekl, že tito zajatci vypadali druhý den jako účastníci těžké automobilové nehody.

Jeden z mučených Iráčanů vypověděl, že mu Britové lili na hlavu, na níž měl nasazený pytel, vodu a že mu pomazali ústa naftou a pak mu u tváří drželi zapalovač, aby si myslel, že mu zapálí obličej. Zajatci museli také tančit jako Michael Jackson.

Komise zjistila, že na základně nejméně dva důstojníci v hodnosti poručíka a majora věděli, že zajatí Iráčané jsou brutálně mučeni, a přitom ani v nejmenším nezasáhli.

Dalším mužem, který musel podle komise o všem vědět, byl vojenský kaplan Peter Madden.

"Měl okamžitě intervenovat nebo vše ohlásit výše postaveným důstojníkům. Zdá se však, že neměl odvahu udělat ani jedno z toho," řekl předseda vyšetřující komise.

Případ bude možná znovu otevřen

Komise se také zabývala otázkou, jak je možné, že britské jednotky sloužící v Iráku od roku 2003 do roku 2009 používaly výslechové metody zakázané v britské armádě již desítky let.

Britští vojáci v Iráku (ilustrační foto).
Britští vojáci v Iráku (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Jedná se o takzvaných "pět technik" - nasazování pytlů nebo kápí na hlavu zajatců či vězňů, týrání hladem, nedostatkem spánku, bolestivé pozice, ve kterých zajatec musí setrvat třeba hodiny, a extrémně tvrdou izolaci -, které zakázal v roce 1972 tehdejší konzervativní britský premiér Edward Heath po vyšetřování metod používaných britskou armádou při výsleších v Severním Irsku.

Sir William dospěl k názoru, že v daném případě "selhalo britské ministerstvo obrany jako celek".

Vyšetření okolností smrti Iráčana Músy a chování britských jednotek v Iráku nařídil v květnu roku 2008 tehdejší labouristický ministr obrany Des Browne.

Komise začala pracovat v červenci následujícího roku a vyslechla 277 svědků. Náklady na její činnost činily 13 milionů liber.

Sedm vojáků, kteří se v roce 2003 podíleli na týrání a smrti Músy, stanulo v roce 2006 před vojenským soudem, ten však šest z nich osvobodil. Pouze kaprál Donald Payne dostal rok vězení.

Nyní britský ministr obrany Liam Fox poprvé připustil, že proti nim budou možná vzneseny nové obžaloby. Britská vláda zatím zaplatila pozůstalým po Músovy a devíti ostatním Iráčanům, kteří s ním byli mučeni, 2,8 milionu liber odškodného.

Dalších 150 iráckých občanů ale žaluje britskou armádu za týrání a nelidské zacházení.

 

Právě se děje

Další zprávy