Londýn - Britští voliči dali jasně najevo, jak po necelém roce vlády konzervativců a liberálních demokratů hodnotí menšího z obou koaličních partnerů.
Liberálně demokratická strana utrpěla totiž ve čtvrtečních volbách do místních a regionálních samospráv zdrcující porážku. Neúspěchem skončila zřejmě i její snaha prosadit v celonárodním referendu změnu volebního systému z většinového na částečně proporcionální, z níž měly těžit především menší politické subjekty.
Triumf slavila naopak Skotská nacionalistická strana (SNP), která s velkou pravděpodobností získá většinu v regionálním parlamentu v Edinburghu, což jí umožní zorganizovat plebiscit o nezávislosti.
"Liberálním demokratům byla přisouzena hlavní část viny za vládní škrty," citovala stanice BBC předsedu strany, vicepremiéra Nicka Clegga. "U některých voličů tyto škrty zjevně vyvolávají vzpomínky na časy (premiérky) Thatcherové."
Liberálové totiž před loňskými volbami i krátce po nich slibovali, že budou korigovat značnou část programu Konzervativní strany i jeho dopad na méně majetné a střední vrstvy společnosti.
Konzervativci si své pozice udrželi
Podle prvních průzkumů přijdou liberální demokraté až o polovinu ze svých křesel v místních zastupitelstvech, a to především ve prospěch skotských nacionalistů a labouristů.
Dna voličské nepřízně už naopak dosáhli konzervativci, kteří v místních volbách ztratili jen minimum zastupitelů.
Labouristé nijak nejásají, protože počítali s vyšším volebním ziskem. Fiaska liberálů, kteří jim v loňských volbách do Dolní sněmovny přetáhli část voličů, ale okamžitě využili ke zdrcující kritice jejich účasti na vládě premiéra Davida Camerona.
"Výsledky voleb vysílají jasný signál vládnímu kabinetu a liberálním demokratům zvlášť, aby provedli změny v některých klíčových oblastech," zdůraznil nový předseda strany Ed Miliband. "Jedná se zejména o životní standardy obyvatel, systém zdravotnictví a rychlost a rozsah snižování deficitu."
Clegga vyzvali někteří vlivní členové strany, aby rezignoval na své funkce. Pád nynější koaliční vlády se však neočekává, ačkoliv liberální demokraté Cameronovi vytýkají, že osobně podpořil kampaň vedenou proti změně volebního systému.
Pohrozili navíc, že v Dolní sněmovně nepodpoří návrh konzervativců na překreslení mapy volebních okrsků tak, aby se jejich počet snížil ze současných 650 na 600. Konzervativní strana by si díky tomuto kroku v příštích parlamentních volbách zajistila dvacet poslaneckých křesel navíc, protože by zanikly okrsky, kde mají tradičně většinu labouristé.
Referendum bude nejdříve za dva roky
Navýsost spokojeni jsou oproti tomu skotští nacionalisté, kteří mají vůbec poprvé možnost získat ve stodevětadvacetičlenném regionálním parlamentu absolutní většinu. Zisky na úkor liberálů zaznamenali zejména v hrabstvích sousedících bezprostředně s anglickými.
"Skotsko se dobře vypořádalo s negativní kampaní proti SNP," citoval list Independent šéfa strany a prvního ministra (předsedu) regionální vlády Alexe Salmonda. "Teď můžeme říct, že jsme opravdu celonárodní stranou, reprezentující všechny části skotského území."
V otázce případného referenda o nezávislosti Skotska zůstává nicméně Salmond zdrženlivý. Prohlásil jen, že jeho strana hlasování, jak v minulosti opakovaně slibovala, rozhodně vyvolá. Uskuteční se ale až v druhé polovině nastávající legislatury, tedy nejdříve za dva roky.
Salmond vzal zřejmě v úvahu fakt, že podle posledních průzkumů podporuje skotskou nezávislost jen necelá třetina voličů.