Británii sevře tuhá zima. Hororová, tvrdí meteorologové

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
22. 11. 2013 15:00
To, co přijde letos v lednu, prý Británie ještě nezažila. Mrazivo bude tři měsíce.
Londýn v roce 2010.
Londýn v roce 2010. | Foto: Reuters

Londýn - Tuhé mrazy se chystají vpadnout nejen do Česka. Obyvatele Spojeného království vyděsila předpověď meteorologů, podle které bude země čelit "hororové zimě".

Britové by se měli připravit na ledový vítr až třeskuté arktické vichřice, silné sněžení, hluboké závěje i teploty hluboko pod nulou.

Neobvykle tuhá zima by přitom měla trvat až do února. Poprvé se podle předpovědi přihlásí už příští týden, píše server Express.

Návrat do zimy roku 2010

Lidé se začali bát, že země by mohla mít podobné problémy jako na přelomu let 2010 a 2011, kdy krutý mráz uzavřel letiště a některé silnice byly v podstatě neprůjezdné.

"Je pravděpodobné, že nastane scénář podobný tomu z roku 2010," popsal blížící se období meteorolog James Maden. S tím, že velká zima tentokrát potrvá déle.

Země podle něj bude čelit vydatnému sněžení, chladným teplotám a obecně "scénáři nesrovnatelnému s ničím, co jsme v moderní době zažili". Spojené království se bude potýkat se sněhovými závějemi hlubokými několik stop.

Podprůměrné teploty meteorologové očekávají po celé tři měsíce.

Nejhorší počasí by přitom mělo udeřit na začátku příštího roku, v lednu. Podle Madena Británie zažije jeden z nejchladnějších a nejzasněženějších začátků nového roku za velice dlouhou dobu.

S tím souhlasí i meteorolog Jonathan Powell. Předpokládá, že zima bude dokonce nejhorší za celá desetiletí. "Vypadá to, že ohniskem v této fázi bude leden," uvedl Powell.

Ani on se  neubránil přirovnání s rokem 2010. "Díváme se na něco na stejné úrovni jako v roce 2010, kdy na Británii udeřil mimořádně tuhý mráz," řekl Powell.

"Mohlo by se to protáhnout na týdny, což znamená, že by nás mohl čekat nejhorší krutý zimní mráz za několik desetiletí," shrnul meteorolog.

Připravte se na rušení letů, zní varování

Vedoucí pracovníci letišť už varovali, že "nejefektivnějším způsobem", jak se s kritickým počasím vyrovnat, bude pravděpodobně rušení letů.

British Airways dokonce zvažují, že část letů za špatného počasí přesunou z Heathrow do Gatwicku. To může znamenat komplikace zejména pro ty, kdo na Heathrow budou přestupovat na navazující let.

"Narušení provozu na Heathrow bude nevyhnutelné, pokud budou problémy i jinde," informoval provozní ředitel BA Andy Lord.

Na zimu už se připravují i jednotlivé regiony, doplňují zásoby a vyčleňují prostředky navíc.

 

Právě se děje

Další zprávy