Londýn - Britská vláda chce mít do čtyř let vyrovnaný rozpočet a chystá se proto propustit desetitisíce státních zaměstnanců. Nemusela by jich ale propustit tolik, pokud by výrazně snížila mzdu těm nejlépe placeným.
Jak zjistil průzkum stanice BBC prováděný společně s Úřadem investigativní žurnalistiky, celkem devět tisíc vysoce postavených státních zaměstnanců bere vyšší plat než britský premiér David Cameron.
Jeho vláda konzervativců a liberálních demokratů vyhlásila krátce po květnových parlamentních volbách úsporný program počítající s rozsáhlými škrty ve státní sféře. S jejich pomocí, chce Cameron zlikvidovat deficit veřejných financí, který dnes činí 150 miliard liber a představuje přes jedenáct procent hrubého domácího produktu.
Škrty se nelíbí odborům, ani značné části britské veřejnosti. Ta poukazuje na to, že břemeno reformy státních financí by mělo být rozloženo ve společnosti rovnoměrněji, než jak to navrhuje vládní kabinet.
231 000 liber pro ředitele školy
Jedním z prvních kroků, které Cameron uskutečnil, bylo, že o pět procent snížil plat členům vlády, včetně toho svého. Mohl si to dovolit, premiérský plat činil v době jeho nástupu do funkce 150 tisíc liber ročně.
Další ohlášené kroky jeho kabinetu, zejména plán rozsáhlého propouštění ve státním sektoru už takovou podporu veřejnosti neměly.
Ta teď zírá, jak dobře na tom jsou vysocí státní úředníci, přesnějí, kroutí hlavou nad tím, že těch dobře placených je tolik.
"Étos státní služby je velmi důležitý," řekl v rozhovoru s deníkem The Independent ministr Úřadu vlády a hlavní pokladník Francis Maude. "Lidé nebudou pracovat ve státní sféře za mzdy, které nejsou srovnatelné s privátním sektorem."
Špičkové platy ve státní sféře s těmi špičkovými ve sféře soukromé skutečně srovnatelné jsou.
Ředitel základní školy v Lewishamu na jihovýchodě Londýna pobírá 231 400 liber ročně. Šéf londýnské metropolitní policie sir Paul Stephenson 280 489 liber. A náčelník britského letectva maršál sir Jock Stirrup 288 700 liber.
Úspory? 25 až 40 procent
To, že vysoké platy pobírají veřejní činitelé na pozicích, které by měly být obsazeny špičkovými odborníky, nikoho zvlášť nepřekvapí.
Překvapující je to, že špičkově placených státních zaměstnanců je v Británii takové množství. Podle zjištění BBC jich 38 000 pobírá mzdu přesahující 100 tisíc liber a rovná tisícovka plat vyšší než 200 tisíc liber.
Pozadu nezůstává ani ředitel veřejnoprávní BBC Mark Thompson, který si včetně odměn loni přišel na 838 tisíc liber. Společně s ním bylo královsky zaplaceno dalších 97 manažerů BBC, jejichž platy přesáhly 160 000 liber.
To obyčejný Brit se musí spokojit s nepoměrně nižší částkou. Týdenní průměrná mzda činí něco málo přes 450 liber. To dává za rok přibližně 24 tisíc.
Všichni Britové proto s napětím očekávají, jaké konkrétní škrty předloží vláda letos v říjnu. Většině státních úřadů v londýnském Whitehallu již bylo sděleno, že rozsah úspor se bude pohybovat mezi 25 a 40 procenty rozpočtů jednotlivých ministerstev.
Taková suma se dá ušetřit jedině na platech. A to buď jejich radikálním snížením, nebo ještě lépe drastickým seškrtáním počtu těch, které je pobírají.
Bát se musí mimo jiné zaměstnanci Královské pošty. Vláda totiž chystá její privatizaci.
Popularita liberálů šla dolů
Nepopulární kroky vlády odnesli nejvíce liberální demokraté, kteří se dramaticky propadají v průzkumech veřejného mínění. Podle toho, jenž si nechal udělat Independent, je nyní podporuje jen 15 procent respondentů, i když ve volbách získali 23 procent hlasů.
Šéf strany, vicepremiér Nick Clegg, se proto v pondělí na výroční konferenci liberálů snažil voličskou základnu strany ujistit, že jinou možnost, než jít do koalice s konzervativci jeho formace, která se hlásí k levému středu politického spektra, neměla.
"Problémy liberálů začaly s červnovým rozpočtem," řekl Independentu profesor politologie John Curtice ze Strathclydeské univerzity v Glasgowě. "Jistá skupina voličů evidentně dokázala nějak strávit koalici s konzervativci, nestrávila ale škrty, s nimiž torryové přišli."