Na jihovýchodě Anglie už úřady nařídily omezení mytí aut v automatických myčkách, napouštění bazénů či kropení golfových hřišť a dalších sportovišť. Obyvatelé jsou vyzýváni, aby vodou ve vlastním zájmu maximálně šetřili.
Není vyloučeno, že řada Britů si bude muset dělat "železné" zásoby vody, pokud i další měsíce budou stejně suché.
Londýn je klidný. Zatím
Ohrožen je i Londýn. Tam se sice zatím k žádným zákazům nepřistoupilo, ale padly zmínky o tom, že další zhoršování situace by si mohlo vyžádat dopravu vody na lodích z evropské pevniny.
"Musíme počítat s touto eventualitou v případě, že bude skutečně nejhůře. Technicky je takové řešení možné," řekl mluvčí společnosti Thames Water, která zásobuje vodou osm milionů obyvatel britské metropole.
Ve Velké Británii pršelo jen minimálně od listopadu roku 2004. Současné sucho už překonalo předchozí krizi z roku 1976 a bude-li pokračovat, překoná i poslední velké sucho z první poloviny třicátých let.
"Pokud se pamatuji, tak za poslední rok a půl pršelo snad třikrát. Pětadvacet let pracuji jako myč oken a nepamatuji takový nedostatek vody," řekl listu Christian Science Monitor Keith Clark, který žije jihovýchodně od Londýna.
Na zahradách rostou studny
Vládní agentura pro životní prostředí tvrdí, že ve městě už je údajně na jednoho obyvatele méně vody než v některých částech Súdánu - země, pověstné častým nedostatkem vody.
"Zásoby podzemní vody jsou na mnoha místech už povážlivě malé," uvedl ministr životního prostředí Ian Pearson.
Ze současné krize profitují firmy, které se zabývají podzemními vrty či hloubením základů. Řada Britů si totiž začala budovat vlastní studny na svých pozemcích.