Řekněte Ne. Těchto jedenáct vlivných mužů nechce Británii v Evropské unii

Martin Novák Martin Novák
22. 2. 2016 18:35
Nejen politici jako Boris Johnson, Iain Duncan-Smith či Michael Gove. Odchod Británie z EU neboli Brexit si přejí i někteří podnikatelé, bankéři či lobbisté. V kampani jsou aktivní skupiny Vote Leave a Business for Britain.
Leave.EU
Leave.EU | Foto: Reuters

Londýn/Praha – 23. červen 2016. Toto datum vyhradil pro historii britský premiér David Cameron tím, že stanovil referendum o setrvání Spojeného království v Evropské unii.

Projekt EU poprvé v historii čelí možnosti, že se zmenší. Dosud členy na současných osmadvacet jen přibíral.

Mnoho britských politiků a byznysmenů se vyslovuje pro to, aby po dohodě na bruselském summitu minulý týden jejich země zůstala v reformované Evropské unii. Je ale i řada těch, co hlásají pravý opak.

V EU je příliš horký vzduch. Raději odejděme, hlásá tábor zastánců brexitu.
V EU je příliš horký vzduch. Raději odejděme, hlásá tábor zastánců brexitu. | Foto: Reuters

Nabízíme přehled vlivných Britů, kteří zastávají opačný názor a přejí si konec svazku, jenž začal vstupem království do tehdejšího Evropského hospodářského společenství v roce 1973.

Peter Cruddas

Bankéř a podnikatel, zakladatel brokerské společnosti CMC Markets. Jeden z nejbohatších obyvatel Londýna s majetkem přesahujícím miliardu. Dlouhodobě přispíval finančními dary Konzervativní straně, nyní dává finance na kampaň Vote Leave, prosazující odchod Spojeného království z EU.

John Caudwell

Podnikatel, filantrop a miliardář. Majitel sítě prodejen mobilních telefonů Phones4u. Přispívá finančně na kampaň Vote Leave.

Boris Johnson

Starosta Londýna, podle průzkumů jeden z nejpopulárnějších britských politiků. Člen Konzervativní strany. V neděli oficiálně oznámil, že bude hlasovat proti setrvání v Unii. "Po třiceti letech, co o tom jen píšeme, máme šanci něco udělat. Rád bych viděl nový vztah více založený na obchodu a spolupráci," oznámil Johnson.

Matthew Elliott

Jeden z nejvlivnějších lobbyistů na ostrovech. Šéf skupiny Business for Britain, která zastává euroskeptický názor a burcuje pro odchod z EU. V minulosti se angažoval v kampani za snižování daní.

Stuart Rose

Bývalý ředitel módní značky a oděvní firmy Marks & Spencer. Angažuje se v kampani Business for Britain.

Arron Banks

Realitní magnát, dárce euroskeptické strany UKIP (Strana nezávislosti Velké Británie). V minulosti podporoval Konzervativní stranu.

Michael Gove

Ministr spravedlnosti v současné Cameronově vládě. Ačkoliv se označuje za premiérova přítele, dopředu avizoval, že bude hlasovat pro odchod země z EU. V roce 2003 zaníceně podporoval invazi do Iráku.

Chris Grayling

Od loňských voleb vůdce Dolní sněmovny, dříve ministr spravedlnosti. Dlouhodobě výrazná osobnost euroskeptického křídla Konzervativní strany. V lednu v komentáři pro list Daily Telegraph napsal, že setrvání v EU v rámci stávajících podmínek skončí pro Británii katastrofou.

Jon Moynihan

Podnikatel v IT oboru, bývalý ředitel firmy PA Consulting Group. Angažuje se v kampani Vote Leave. Podle něj by měla mít Británie s EU podobný vztah jako třeba Kanada.

Iain Duncan Smith

Ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu. Zastává názor, že vystoupením z Unie se v zemi sníží riziko teroristických útoků.  V letech 2001 až 2003 byl předsedou Konzervativní strany.

Norman Lamont

Ministr financí v konzervativní vládě Johna Majora na začátku devadesátých let. Byl také ministrem obchodu za vlády Margaret Thatcherové. Už tehdy varoval, že projekt jednotné evropské měny euro nemůže skončit úspěchem. Loni prohlásil, že obavy z následků Brexitu pro britský bankovní sektor jsou přehnané.

 

Právě se děje

Další zprávy