Belfast (Británie) - Soud v Severním Irsku se odmítl zabývat stížností aktivisty na vystoupení Británie z Evropské unie a rozhodl, že případ bude řešit britský nejvyšší soud. Aktivista Raymond McCord věří, že Severní Irsko, kde většina lidí hlasovala proti takzvanému Brexitu, má právo o své budoucnosti rozhodnout samo a v EU zůstat. Uvedla to agentura Reuters.
Britský nejvyšší soud bude muset rozhodnout, zda je s ohledem na mírovou dohodu o Severním Irsku z roku 1998 zapotřebí, aby se k Brexitu vyjádřil parlament a zda svůj souhlas bude muset připojit i regionální parlament v Severním Irsku. Mírová dohoda ukončila asi 30 let trvající konflikt mezi stoupenci setrvání Severního Irska ve Spojeném království a separatisty, usilujícími o připojení oblasti k Irské republice.
Otázku kolem odchodu Severního Irska z EU provázejí obavy a ozývají se hlasy, že by takový krok mohl ohrozit mírovou dohodu. Následkem odchodu Severního Irska z EU je také možné, že by byly zavedeny přísné kontroly na hranici Mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která je členem EU. To by bylo velmi nepopulární.
Nejvyšší soudu Británie bude také v brzké době posuzovat odvolání vlády proti verdiktu vrchního soudu v Londýně, že k zahájení procesu odstoupení Británie z EU se musí vyjádřit parlament. Vrchní soud rozhodl, že k tomu, aby Británie mohla v březnu příštího roku zahájit proces odchodu z EU je zapotřebí souhlas parlamentu.
Výsledek červnového referenda vyvolal vlnu nevole napříč Británií. Voliči z Anglie a Walesu převážně hlasovali pro vystoupení z EU, zatímco většina Skotů a lidí v Severním Irsku si přála v ní setrvat.