Breivik dožije v pohodlí, Norové za to zaplatí miliony

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 8. 2012 5:00
Soud v Oslu vynese rozsudek nad masovým vrahem, kterému se nepovedlo rozložit Norsko
To není dětský tábor, ale areál věznice Ila.
To není dětský tábor, ale areál věznice Ila. | Foto: Reuters

Oslo - Norové vynesou rozsudek nad masovým vrahem, který se násilím pokusil změnit Norsko.

Ať už soud v pátek rozhodne jakkoliv, je jasné, že atentátník Anders Breivik skončí v areálu vězení Ila na předměstí Osla.

Vedení káznice se totiž připravilo na obě varianty: na nutnost desítky let hlídat nejnebezpečnějšího zločince v zemi, i na možnost, že bude muset po stejnou dobu fungovat jako vězeňská psychiatrická léčebna.

"Jsme připraveni přijmout pana Breivika, pokud bude odsouzen k preventivní detenci (vězení), i v případě, že mu bude nařízena povinná psychiatrická léčba," cituje server televize Sky News z prohlášení ředitele věznice Knuta Bjarkeida.

Věznice Ila čeká na Breivika:

Jisté je, že Breivikovo věznění (nebo "léčení") bude stát norské daňové poplatníky obrovskou sumu peněz. Jen přestavba vězeňského křídla na léčebnu, která se možná ukáže jako zbytečná, stála podle odhadů norského ministerstva zdravotnictví v přepočtu mezi sedmi až deseti miliony korun.

Nemluvě o nákladných bezpečnostních opatřeních (např. soudní jednací síni za 135 milionů českých korun) a personálu, jenž se bude ve vězení věnovat jen jemu. V případě "léčení" by to bylo sedmnáct lidí.

To je však pouze začátek. Vezmeme-li v potaz, že třiatřicetiletý Breivik může za mřížemi strávit zbytek života, vyjde Norsko ještě hodně draho. Rok Breivikova pobytu bude podle vedení věznice stát v přepočtu 24 až 34 milionů korun.

"To bychom přestali být Norskem"

Norská společnost ale tuto cenu zaplatí. Musí. Nejen proto, aby Breivikovi zabránila znovu zabíjet. Sama sobě chce dokázat, že ji Breivik nezměnil

Žádné kavalce či díru místo toalety v norských věznicích nenajdete.
Žádné kavalce či díru místo toalety v norských věznicích nenajdete. | Foto: Reuters

Zacházením s vrahem v duchu úsloví "ty po mně kamenem, já po tobě chlebem", chtějí Norové ukázat, že i po 13 měsíců starých útocích patří k jedné z nejvyspělejších společností světa.

"Smyslem našeho sociálního státu je zajistit humánní podmínky všem. A vězení je součástí sociálního systému. Kdybychom s Breivikem nezacházeli podle těchto zásad, znamenalo by to dramatickou změnu, přestali bychom být Norskem," cituje agentura AP Thomase Ugelvika, kriminologa z University v Oslu.

Humánnost ale nespočívá jen v nákladném vybavení cel a vězeňského areálu. Breivik má například - jako kompenzaci za dlouhodobou izolaci - k dispozici hned tři místnosti namísto jedné. Psychologové a kněz za ním navíc docházejí častěji než za ostatními vězni.

Breivik u soudu:

Příbuzní souhlasí

"Řeknu vám to takhle: Anders Breivik je lidský tvor a jako každý jiný má lidská práva. Celé je to o tom, že chceme jeho práva respektovat i ve vězení," vysvětlila mluvčí věznice Ila Ellen Bjerckeová a dodala, že izolace je nepřijatelná, protože je v Norsku považována za formu mučení.

Skandinávský justiční systém krom toho odnětí svobody nechápe jako trest, ale jako ochranu společnosti, jejímž cílem je, aby se vězni po propuštění zařadili zpátky do společnosti.

To je ale v případě Breivika nepravděpodobné. Pokud se ještě někdy dostane na svobodu, bude to až ve věku, kdy už nebude schopen někomu ublížit. A to je podle zástupkyně šéfa národní skupiny pro podporu obětí Christiny Bjellandové důležitější než podmínky, v jakých bude vězněn.

Rok po útoku:

 

Právě se děje

Další zprávy