Závěrečná zpráva: Breivik těžil z hrubých chyb policie

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
13. 8. 2012 17:23
Podle vyšetřovací komise si policisté spletli ostrov a začal se jim potápět člun
Anders Breivik.
Anders Breivik. | Foto: Ludvík Hradilek

Oslo - K bombovému útoku v centru Osla vůbec nemuselo dojít a zneškodnění Anderse Breivika na ostrově Utöya mohlo být mnohem rychlejší. To jsou jen některé ze závěrů speciální vyšetřovací komise, která okolnosti Breivikových činů vyšetřuje.

Krveprolití navíc šlo úplně zabránit. Už po útocích v Oslu měla totiž policie k dispozici popis podezřelého, nedokázala ho ale včas rozšířit a Breivika zadržet.

Podle předsedkyně komise Alexandry Bechové Gjörvové asi deset minut po explozi bomby v centru Osla jeden chodec policii upozornil, že spatřil podezřelého muže, který vypadal jako policista a měl v ruce pistoli. Muž se prý pohyboval sám a nasedl do šedé dodávky.

Bechová Gjörvová tento popis označila za velice přesný. Informace sice sloužící policista předal operační centrále, tam ale kvůli chaotické situaci zůstala dalších 20 minut, aniž si jí někdo všimnul.

Podle komise stačilo vládní budovy v Oslu lépe zabezpečit a k cestě na Utöyu použít mapu. Podle norského deníku Verdens Gang ale měly zvláštní jednotky Delta k dispozici jen ruční přístroj GPS.

Místo na Utöyu, kde už pravicový radikál dlouhé minuty střílel po účastnících tábora mladých sociálních demokratů, policisté nejprve spěchali pomáhat na nedaleký ostrov Geitöya. 

To ale není všechno. Policisté byli očividně přesvědčeni, že cesta na ostrov bude krátká a malý gumový člun plně naložili. Kvůli přetížení se do něj ale dostala voda a přidaly se potíže s motorem.

Nakonec tak museli strážci zákona čekat na jiné dva čluny. Zdržení, které tím vzniklo, stálo podle kritiků řadu lidských životů.

Video jako důkaz

Tragické pochybení policie natočil majitel jedné z chat na ostrově Storöya. Z videa je patrné, jak řidič člunu po opuštění mola chvíli váhá a pak volí kurz na západ k blízkému ostrovu Geitöya. Teprve později otáčí jižně k ostrovu Utöya, vzdálenému 3,6 kilometru.

To, že si strážci zákona ostrovy spletli, místní udivuje. Ostrov Geitöya totiž není osídlený a využívají ho jen lesníci. Na Utöye je naproti tomu množství velkých budov, které jsou i z dálky zřetelně viditelné.

Vyšetřovací komise zároveň dospěla k závěru, že mělo být po 22. červenci v Norsku přijato víc kroků, které by předešly případným novým atentátům a policie zřejmě mohla Breivika dopadnout ještě dřív, než útoky realizoval. Pro toto tvrzení ale komisaři, jak sami konstatovali, nemají důkazy.

Naopak pochvalu si vysloužila zdravotnická zařízení, která se po útocích starala o zraněné, a úřady, jež s příbuznými obětí po útocích komunikovaly.

Premiér se za pochybení policie omluvil

Norský premiér Jens Stoltenberg za chyby policie přijal odpovědnost. Na pondělní tiskové konferenci se ale podle agentury AP vyhnul odpovědi na dotaz, zda rezignuje na svou funkci.

"Trvalo příliš dlouho, než se podařilo zadržet útočníka. Policie se mohla na Utöyu dostat rychleji. To jsou věci, jichž hluboce lituji," řekl Stoltenberg.

 

Právě se děje

Další zprávy