Brazilský protikorupční ministr rezignoval. Snažil se zbrzdit vyšetřování korupční aféry

ČTK ČTK
31. 5. 2016 6:31
Brazilský ministr odpovídající za boj proti korupci rezignoval poté, co na veřejnost pronikla nahrávka, na níž se snaží zbrzdit vyšetřování korupční aféry kolem státní ropné společnosti Petrobras. Jako již druhý člen nové vlády prozatímního prezidenta Michela Temera odstoupil Fabiano Silveira poté, co jej k tomu vyzvala více než tisícovka zaměstnanců jeho úřadu.
Michel Temer
Michel Temer | Foto: Reuters

Ministr pro transparentnost Fabiano Silveira je druhým členem nové brazilské vlády, který musel odstoupit. Vaz mu srazila nahrávka, podle které brzdí vyšetřování korupce ve státní ropné společnosti Petrobras.

Podle agentury Reuters oznámil v pondělí svou rezignaci prezidentovi Temerovi v dopise.

Předcházelo jí zveřejnění nahrávky odvysílané v neděli televizí TV Globo, na níž Silveira kritizuje prokurátory v kauze Petrobras a radí obviněnému předsedovi Senátu Renanu Calheirosovi, jak se nejlépe hájit. Po odvysílání záznamu tajně pořízeného jedním z bývalých ropných bossů stíhaným v téže kauze se proti Silveirovi vzedmula vlna odporu z řad zaměstnanců ministerstva, kteří proti němu v pondělí demonstrovali s košťaty v rukou, s nimiž úřad symbolicky čistili od korupce.

Stejná nahrávka již stála o týden dříve post ministra plánování Romera Jucá, který byl dalším ze zásadních členů Temerovy vlády.

Sám Temer, který byl potrestán pokutou za nepovoleně vysoké dary pro předvolební kampaň, od nástupu do prezidentské funkce čelí prakticky denně protestům v ulicích. Mnohým se nelíbí pravicový kurz nové vlády a také fakt, že v kabinetu neusedly žádné ženy. Temer je také kritizován za to, že se z někdejšího spojence Rousseffové změnil v jejího soka.

 

Právě se děje

Další zprávy