Brazilský Senát odstavil prezidentku, Dilmu Rousseffovou čeká ústavní žaloba

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 12. 5. 2016 12:07
Brazilský senát podle očekávání posvětil ústavní žalobu proti prezidentce Dilmě Rousseffové, a to hlasováním v poměru 55 ku 22. Ta nyní bude muset kvůli impeachmentu na 180 dnů odstoupit z funkce. V té Rousseffovou nyní nahradí viceprezident Michel Temer, který sám čelí podezření z braní úplatků. Výsledek ostře sledovaného hlasování byl de facto znám dopředu, protože už během mnohahodinové debaty se většina senátorů vyjádřila pro ústavní žalobu, a to kvůli údajné manipulaci s výsledky státního rozpočtu.
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová.
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. | Foto: Reuters

Brasília - Brazilský senát v ostře sledovaném hlasování podpořil zahájení  impeachmentu proti tamní prezidentce Dilmě Rousseffové. Ta tak musí odstoupit z funkce.

Jejího úřadu se na 180 dnů ujme pětasedmdesátiletý viceprezident Michel Temer.

Politická krize v Brazílii tím ale nekončí. Očekává se, že po celé zemi propuknou mohutné demonstrace na podporu - nebo proti - Rousseffové a dalším politikům.

Konaly se i v noci na dnešek.

Brazílie bez prezidentky

Ve složitém odvolávacím procesu se senát dostane ke slovu ještě jednou. Během 180denní lhůty bude pod vedením předsedy nejvyššího soudu posuzovat, zda je ústavní žaloba oprávněná.

Rousseffová čelí obvinění, že si v minulosti vypůjčila peníze ze státních bank, aby zakryla díry v rozpočtu.

Rousseffová se hájí tím, že stejně postupovali i její předchůdci.

Pokud se dvě třetiny senátorů vysloví pro žalobu, Rousseffová definitivně přijde o svůj post a do funkce prezidentky se už nevrátí. Až do roku 2018, kdy se podle plánu mají konat další volby, bude v čele země stát už zmiňovaný Temer.

Rousseffová tak zřejmě nebude v čele země v době konání olympijských her, které startují už 5. srpna.

Výsledek žaloby se ale prozatím dá odhadovat jen velmi těžko, upozorňují experti. Sama Rousseffová, která během vlády vojenské junty přežila mučení, se hodlá tvrdě hájit.

"Je to puč beze zbraní," zopakovala několikrát. Současně připomíná, že dvě třetiny poslanců a zhruba polovina senátorů čelí obviněním z korupce či dalších zločinů, jako je třeba volební manipulace.

Obvinění z braní úplatků navíc čelí i Temer, který ji ve funkci hlavy státu nahradí.

Ekonomice se nedaří

Temer chce podle světových médií co nejdříve sestavit novou vládu. Také v reformách hodlá postupovat razantně a rychle.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Trhy ho vnímají jako probyznysového politika, jehož hlavním úkolem bude získat zpět ztracenou důvěru investorů. Země se potácí v nejhorší recesi od roku 1901 a odhaduje se, že letos klesne až o čtyři procenta.

Ještě v roce 2010, kdy poprvé Rousseffová vyhrála prezidentské volby, přitom ekonomika rostla o zhruba sedm procent.

"Nová vláda Michela Temera má zlatou příležitost zajistit obrat k lepšímu v brazilské ekonomice," uvedl pro agenturu Reuters Marcelo Carvalho, analytik z BNP Paribas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy