Braňte se agresivnímu sekularismu, vyzval papež Brity

Martin Novák Martin Novák
16. 9. 2010 14:44
Jde o první státní návštěvu hlavy katolické církve v Británii. Papeže přijala královna
Královna a papež.
Královna a papež. | Foto: Reuters

Londýn - Papež Benedikt XVI. přistál na letišti v Edinburghu a začala tak historická první státní návštěva hlavy římskokatolické církve ve Velké Británii.

Jan Pavel II. sice na ostrovech v roce 1982 byl, šlo ale "jen" o pastorační návštěvu. Benedikt XVI. nyní jede na státní návštěvu. Pozvala jej královna Alžběta, která se s ním krátce po příletu setkala.

Do Londýna dorazí papež až v sobotu a bude sloužit mši ve Westminsterské katedrále. Předtím se zastaví v Glasgowě, kde má sloužit mši pod širým nebem. Britskou cestu zakončí v Birminghamu, odkud se vrátí do Říma.

Ve svém úvodním projevu nabídl Benedikt XVI. Británii "přátelství" a vyzval Brity, aby se bránili "agresivním formám sekularismu."

Na ostrovy přijíždí rok poté, co navštívil Českou republiku.

Spojené království skutečně není místem, kam by se papež měl nějak výrazně těšit. K římskokatolické církvi se zde hlásí necelých šest milionů obyvatel, tedy zhruba každý devátý Brit.

Papež po příletu na edinburghském letišti.
Papež po příletu na edinburghském letišti. | Foto: Reuters

Mezi většinovou anglikánskou církví a Vatikánem panuje napětí. Benedikt XVI. totiž kritizuje poslední kroky anglikánů, kteří povolili svěcení žen a kněži, otevřeně se přiznávajících k homosexualitě.

A vyzývá nespokojená anglikány, aby se vrátili do náruče římskokatolické církve.

Britská společnost navíc zjevně kráčí jakoby v českých stopách. Do kostelů chodí velmi málo lidí a víra se z života velké části Britů vytrácí. Výjimkou jsou snad jen britští muslimové.

Když se k tomu připočtou ještě médii neustále propírané kauzy zneužívání nezletilých katolickými duchovními, nelze se divit, že veřejnost je k návštěvě hlavy římskokatolické církve apatická.

Podle průzkumů návštěva Benedikta XVI. vůbec nezajímá více než dvě třetiny Britů a 76 procentům dotázaných se nelíbí, že náklady na papežův pobyt částečně hradí stát (finančně se na návštěvě podílí i katolická církev).

Příprava dekorací na mši pod širým nebem v Glasgowě.
Příprava dekorací na mši pod širým nebem v Glasgowě. | Foto: Reuters

Benedikt zřejmě bude na rozdíl od cesty po České republice čelit protestům. Demonstrovat se chystají například gayové nebo ženy, které bojují za to, aby katolická církev také povolila svěcení žen. Stoupenkyně této myšlenky dokonce zaplatily billboardy na městských autobusech v Londýně.

Římskokatolická církev nemá většinu na ostrovech od roku 1534, kdy anglický král Jindřich VIII. rozhodl o ustavení vlastní anglické církve kvůli tomu, že Vatikán odmítl zrušit jeho manželství s Kateřinou Aragonskou.

Dodnes platí pravidlo, že králem či královnou Velké Británie se nesmí stát osoba, která se hlásí ke katolické víře.

 

Právě se děje

Další zprávy