Brána tábora v Dachau má opět nápis Práce osvobozuje

ČTK ČTK
29. 4. 2015 18:38
Tábor Dachau osvobodila americká armáda na sklonku druhé světové války 29. dubna 1945.
Nápis "Arbeit macht frei" - na snímku koncentrační tábor v Osvětimi.
Nápis "Arbeit macht frei" - na snímku koncentrační tábor v Osvětimi. | Foto: Reuters

Dachau - Hlavní brána někdejšího koncentračního tábora Dachau v Bavorsku má po několika měsících opět nechvalně proslulé nacistické heslo Arbeit macht frei (Práce osvobozuje). Ve středu zde u příležitosti 70. let od osvobození tábora byla odhalena replika původní části brány s nápisem, kterou loni v listopadu ukradli dosud neznámí zloději.

"U kopie jsme nebyli schopni docílit stavu z října 2014. Každému návštěvníkovi ale můžeme přinejmenším navodit dojem originálu," komentoval osazení brány bavorský zemský ministr kultury Ludwig Spaenle.

Zloději mřížové dveře, které byly součástí vstupní brány, ukradli v noci na 2. listopadu. Dveře, na nichž je nápis Arbeit macht frei, jsou asi metr široké a dva metry vysoké. Policie po pachatelích nadále neúspěšně pátrá.

"Domníváme se, že krádež měla krajně pravicové pozadí. Ale nejsou pro to žádné důkazy," řekl dnes Karl Freller, který je ředitelem nadace pečující o někdejší nacistické koncentrační tábory v Bavorsku Dachau a Flossenbürg.

Tábor Dachau osvobodila americká armáda na sklonku druhé světové války 29. dubna 1945. Hlavní část oslav a vzpomínkových akcí je plánována na neděli za účasti mimo jiné německé kancléřky Angely Merkelové či zemského premiéra Horsta Seehofera.

Osvobození Dachau ve středu připomněl americký prezident Barack Obama. "Dachau je lekcí evoluce temnoty a toho, jak se nespoutaná nesnášenlivost a nespoutaná nenávist mohou vymknout kontrole," uvedl Obama v písemném prohlášení. Komplex nedaleko Mnichova označil za prototyp nacistických koncentračních táborů.

Dachau byl prvním velkým trvalým koncentračním táborem nacistů a stal se modelem pro pozdější podobná zařízení. Podle dostupných údajů táborem prošlo více než 200 000 lidí, z nichž nejméně 30 000 věznění nepřežilo. Skutečný počet lidí, kteří v Dachau zahynuli, znám není. Historikové nicméně předpokládají, že zde zemřelo přes 40.000 lidí, neboť například popravy ruských válečných zajatců nebyly podle portálu wort.lu nijak evidovány.

Pokusy o krádeže předmětů nejsou v někdejších koncentračních táborech výjimečné. Týká se to i areálu někdejšího vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde velké pozdvižení v roce 2009 vyvolala krádež kovového nápisu Arbeit macht frei z brány tábora. Za zorganizování krádeže odsoudil polský soud někdejšího vůdce švédských neonacistů Anderse Högströma k více než dvěma a půl roku vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy