Hrad vydal Peroutkův článek. Stejným ho vydíralo gestapo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2015 23:00
Text s názvem Dynamický život z roku 1939 o narozeninách Adolfa Hitlera byl jedním z článků, který ho dostal do koncentračního tábora.
Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí vydal další článek Ferdinanda Peroutky, který má dokládat jeho morální selhání a sklony k nacismu.

Jak ale upozornil server Novinky.cz, text s názvem Dynamický život z roku 1939 o narozeninách Adolfa Hitlera byl jedním z článků, kterým Peroutku vydíralo gestapo a kvůli kterému nakonec skončil v koncentračním táboře.

Serveru to potvrdilo několik historiků, podle nich je článek plný jinotajů. "Německý cenzor zřejmě pochopil to, co pan Ovčáček pochopit nechce,“ řekl serveru Martin Groman ze Sdružení Ferdinanda Peroutky. Ovčáček ale jejich tvrzení odmítá.

Gestapo i komunisté

O tom, že stejným textem vydíralo Peroutku gestapo, napsal sám novinář v listu Svobodné noviny 9. března 1947.

Prezident Zeman a jeho spolupracovníci znovu útočí na Ferdinanda Peroutku. DVTV vybrala starší výroky Miloše Zemana, které vykreslují Peroutku v trochu jiném světle.
2:09
Prezident Zeman a jeho spolupracovníci znovu útočí na Ferdinanda Peroutku. DVTV vybrala starší výroky Miloše Zemana, které vykreslují Peroutku v trochu jiném světle. | Video: Martin Veselovský

Jak upozornil server Abc History, Peroutka v něm napsal, že článek Dynamický život mu přečetl komisař gestapa jako hlavní důkaz, proč musí zůstat doživotně v koncentračním táboře.

"Při výsleších gestapem mu bylo sděleno, že toto psaní ho dostalo do vězení," potvrdil také Groman.

Článek Dynamický život pak předhazovali Peroutkovi po válce i komunističtí novináři jako důkaz, že podporoval Němce.

Ovčáček ale informaci, že článek gestapo použilo proti Peroutkovi, zpochybnil. "Po zkušenostech s vyjádřeními historiků mám pochybnosti o tom, co vlastně chtěli říci," řekl Novinkám.

"Ty články jsou zveřejněny bez jakéhokoli komentáře, čili každý si může udělat obrázek o tom, co ten článek obsahuje. Myslím si, že ta věc je zcela jasná a plně odpovídá oficiální protektorátní ideologii. Ta zněla býti dobrým Čechem a věrným příslušníkem Říše. To je zjednodušená teze protektorátní oficiální ideologie po 15. březnu 1939, kterou Ferdinand Peroutka artikuloval, a na tom nic nemění žádné vyjádření historiků," dodal.

Odvážné tvrzení

Napsat text k Hitlerovým narozeninám musely tehdy všechny noviny, autorské verze byly redakčně upravovány, aby prošly kontrolou.

Peroutka tak například v textu píše, že Mein Kampf zůstane biblí německého národa, biblí národa českého jsou ovšem jiné spisy.

"V první polovině článku Peroutka konstatuje fakta, neříká, co si myslí. Ve druhé polovině se musí číst mezi řádky. Nemohl natvrdo napsat, aby lidé četli Masaryka a Havlíčka. Neprošlo by to ani cenzurou," dodal Groman.

Podle historika a spisovatele Pavla Kosatíka dělá Peroutka ve zmíněném článku z Němců hlupáky. "Jsou však lidé, kteří to nechápou,” řekl serveru.

V článku se například uvádí: "Pozdrav Heil Hitler jest německý pozdrav, na který mají právo jen příslušníci německého národa. Který Čech nebo Slovák by jím tak zdravil, tlačí se někam, kam nepatří a odkud bude vyexpedován.”

Podle Kosatíka tak Peroutka úryvkem vysvětluje, že německý pozdrav není český. "To byla tehdy jedna z nejodvážnějších věcí,” dodává historik.

Dvě zatčení

Peroutka byl poprvé zatčen 18. března 1939. Po několika dnech byl propuštěn, znovu ho zatkli v září téhož roku po vypuknutí války. Tu prožil v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Rok byl rovněž vězněn na pražském Pankráci.

V roce 1942 mu bylo nabídnuto, aby vedl obnovenou Přítomnost v duchu nacistické ideologie, což odmítl a byl poslán zpět do koncentračního tábora. Právě při tomto výslechu mu podle Gromana gestapo řeklo, že jedním z důvodů věznění je text Dynamický život.

Europoslanec prezidentovi: Odvolejte mluvčího

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) dnes kvůli zveřejnění dalšího textu Ferdinanda Peroutky vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby svého mluvčího Jiřího Ovčáčka odvolal.

"Pokud je někdo tak nevzdělaný a hloupý a označí za kolaborantský text fejeton, za který se někdo dostal do koncentračního tábora, musí okamžitě ve své funkci skončit," uvedl Zdechovský.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy