Hrad vydal Peroutkův článek. Stejným ho vydíralo gestapo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2015 23:00
Text s názvem Dynamický život z roku 1939 o narozeninách Adolfa Hitlera byl jedním z článků, který ho dostal do koncentračního tábora.
Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí vydal další článek Ferdinanda Peroutky, který má dokládat jeho morální selhání a sklony k nacismu.

Jak ale upozornil server Novinky.cz, text s názvem Dynamický život z roku 1939 o narozeninách Adolfa Hitlera byl jedním z článků, kterým Peroutku vydíralo gestapo a kvůli kterému nakonec skončil v koncentračním táboře.

Serveru to potvrdilo několik historiků, podle nich je článek plný jinotajů. "Německý cenzor zřejmě pochopil to, co pan Ovčáček pochopit nechce,“ řekl serveru Martin Groman ze Sdružení Ferdinanda Peroutky. Ovčáček ale jejich tvrzení odmítá.

Gestapo i komunisté

O tom, že stejným textem vydíralo Peroutku gestapo, napsal sám novinář v listu Svobodné noviny 9. března 1947.

Prezident Zeman znovu útočí na Ferdinanda Peroutku. DVTV vybrala starší výroky Miloše Zemana, které vykreslují Peroutku v trochu jiném světle.
2:09
Prezident Zeman znovu útočí na Ferdinanda Peroutku. DVTV vybrala starší výroky Miloše Zemana, které vykreslují Peroutku v trochu jiném světle. | Video: Martin Veselovský

Jak upozornil server Abc History, Peroutka v něm napsal, že článek Dynamický život mu přečetl komisař gestapa jako hlavní důkaz, proč musí zůstat doživotně v koncentračním táboře.

"Při výsleších gestapem mu bylo sděleno, že toto psaní ho dostalo do vězení," potvrdil také Groman.

Článek Dynamický život pak předhazovali Peroutkovi po válce i komunističtí novináři jako důkaz, že podporoval Němce.

Ovčáček ale informaci, že článek gestapo použilo proti Peroutkovi, zpochybnil. "Po zkušenostech s vyjádřeními historiků mám pochybnosti o tom, co vlastně chtěli říci," řekl Novinkám.

"Ty články jsou zveřejněny bez jakéhokoli komentáře, čili každý si může udělat obrázek o tom, co ten článek obsahuje. Myslím si, že ta věc je zcela jasná a plně odpovídá oficiální protektorátní ideologii. Ta zněla býti dobrým Čechem a věrným příslušníkem Říše. To je zjednodušená teze protektorátní oficiální ideologie po 15. březnu 1939, kterou Ferdinand Peroutka artikuloval, a na tom nic nemění žádné vyjádření historiků," dodal.

Odvážné tvrzení

Napsat text k Hitlerovým narozeninám musely tehdy všechny noviny, autorské verze byly redakčně upravovány, aby prošly kontrolou.

Peroutka tak například v textu píše, že Mein Kampf zůstane biblí německého národa, biblí národa českého jsou ovšem jiné spisy.

"V první polovině článku Peroutka konstatuje fakta, neříká, co si myslí. Ve druhé polovině se musí číst mezi řádky. Nemohl natvrdo napsat, aby lidé četli Masaryka a Havlíčka. Neprošlo by to ani cenzurou," dodal Groman.

Podle historika a spisovatele Pavla Kosatíka dělá Peroutka ve zmíněném článku z Němců hlupáky. "Jsou však lidé, kteří to nechápou,” řekl serveru.

V článku se například uvádí: "Pozdrav Heil Hitler jest německý pozdrav, na který mají právo jen příslušníci německého národa. Který Čech nebo Slovák by jím tak zdravil, tlačí se někam, kam nepatří a odkud bude vyexpedován.”

Podle Kosatíka tak Peroutka úryvkem vysvětluje, že německý pozdrav není český. "To byla tehdy jedna z nejodvážnějších věcí,” dodává historik.

Dvě zatčení

Peroutka byl poprvé zatčen 18. března 1939. Po několika dnech byl propuštěn, znovu ho zatkli v září téhož roku po vypuknutí války. Tu prožil v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Rok byl rovněž vězněn na pražském Pankráci.

V roce 1942 mu bylo nabídnuto, aby vedl obnovenou Přítomnost v duchu nacistické ideologie, což odmítl a byl poslán zpět do koncentračního tábora. Právě při tomto výslechu mu podle Gromana gestapo řeklo, že jedním z důvodů věznění je text Dynamický život.

Europoslanec prezidentovi: Odvolejte mluvčího

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) dnes kvůli zveřejnění dalšího textu Ferdinanda Peroutky vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby svého mluvčího Jiřího Ovčáčka odvolal.

"Pokud je někdo tak nevzdělaný a hloupý a označí za kolaborantský text fejeton, za který se někdo dostal do koncentračního tábora, musí okamžitě ve své funkci skončit," uvedl Zdechovský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos nepojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Další zprávy