reklama
 
 

Bouře Xavier má devět obětí. Vlaky na severu Německa pořád stojí, chaos je i na letištích

AKTUALIZOVÁNO 6. 10. 2017
Bouře Xavier v německém Hamburku vytrhávala stromy, které padaly na auta | Video: Reuters |  01:28
Bouře Xavier se prohnala střední Evropou a v Polsku a Německu za sebou zanechala celkem devět obětí. Polsko navíc hlásí i 39 zraněných. Mezi mrtvými jsou často lidé, na které spadly vyvrácené stromy. Železniční doprava je na severu Německa nadále ochromena. Mnozí cestující strávili noc v hotelích nebo lůžkových vlacích.

Varšava/Berlín - Polsko hlásí nejméně dva mrtvé a 39 zraněných poté, co se zemí prohnala bouře Xavier. V sousedním Německu po sobě zanechala dokonce sedm obětí. Železniční doprava je v severních oblastech Německa po řádění bouře Xavier nadále ochromena. Mnozí cestující strávili noc v hotelích nebo lůžkových vlacích, které k tomu účelu poskytly na nádražích německé dráhy. Škody na tratích odklízí stovka zaměstnanců drah, uvedla agentura DPA.

Mezi mrtvými je například sedmašedesátiletý Polák, který se zřítil ze střechy svého domu, když se pokoušel příbytek zajistit před vichrem. V Německu si zase několik obětí vyžádaly zlomené stromy, které spadly na jedoucí auta.

V Polsku se v noci na pátek ocitlo zhruba 800 000 lidí bez elektřiny, uvedla televize TVN 24.

Zranění tu utrpělo také osm hasičů. Ti během noci zasahovali ve více než 10 000 případech, většinou kvůli vyvráceným stromům.

"Od včerejška do dnešního rána v celé zemi pracuje více než 41 000 hasičů, vybavených více než 9200 vozidly. Poškozeno bylo celkem 891 budov, včetně 460 obytných domů," řekl mluvčí polských hasičů Pawel Frontczak.

V Poznani místy netekla voda a nejezdila městská doprava, vlaky měly i čtyřhodinová zpoždění.

Úřady lidem radily odstranit z parapetů a balkonů všechny předměty, které by vítr mohl strhnout a učinit je nebezpečnými. Taky měli odvést zvířata do bezpečí, neparkovat poblíž stromů, sloupů, stožárů či reklamních poutačů a nevycházet z domů, pokud to není naprosto nezbytné.

Řádění v Německu

Tlaková níže Xavier ještě před Polskem zasáhla Německo, kde si ve čtvrtek vyžádala nejméně sedm mrtvých. Zvlášť silně bouře zasáhla spolkové země Berlín, Braniborsko, Hamburk a Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Záchranáři z německého hlavního města hlásí i několik případů lidí zraněných padajícími větvemi. Ve vážném stavu odvezla sanitka do nemocnice rovněž ženu v Brémách.

Neprůjezdné německé železnice

Železniční doprava je na severu země nadále ochromena. Mnozí cestující strávili noc v hotelích nebo lůžkových vlacích, které k tomu účelu poskytly na nádražích německé dráhy.

V 17:30 SELČ zůstával podle Německých drah (DB) nadále přerušený provoz na hlavních tratích mezi Hannoverem a Berlínem, Hamburkem a Berlínem, Hamburkem a Kielem či Hamburkem a Porúřím. Trasa mezi Berlínem a Lipskem je od 11:00 SELČ s omezeními opět průjezdná. Situaci na tratích se dále snaží napravit asi stovka zaměstnanců drah, uvedla DPA.

Zatímco například hamburská veřejná doprava se v pátek ráno podle agentury DPA zjevně pomalu vrací k normálu, v dálkové dopravě hrozí nadále chaos. 

Chaos na letištích

Kvůli bouři je třeba nadále počítat také se zpožděními na berlínských letištích. Podle mluvčího letiště Schönefeld se ale zpoždění "drží v mezích". Na letišti Tegel zrušili dnes zhruba pět desítek vzletů a přistání. Některé z nich ale byly lety společnosti Air Berlin, které se ruší kvůli finanční situaci společnosti už delší dobu.

Hitem sociálních sítí se v pátek staly záběry čtvrtečního přistání letadla A380 v Düsseldorfu, které se muselo potýkat se silným větrem. Na sociální síti YouTube už záznam zhlédl téměř milion uživatelů.

Podle německých meteorologů byl Xavier jednou z nejhorších bouří, které Německo postihly za posledních několik desítek let.

Bouře postihla také letiště v Hamburku, Hannoveru a Brémách, kde řadě letadel zkomplikovala přistávací manévr. Letiště v Hannoveru a Brémách zrušila několik letů. 

autoři: ČTK, Zahraničí | 6. 10. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama