Bouře Eleanor má ve Francii už tři oběti. Německo trápí povodně, Rýn se vylil do ulic Kolína

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
5. 1. 2018 12:28
Bouře Eleanor za sebou v některých evropských zemích stále zanechává spoušť. Ve Francii hrozí laviny, německá města zase trápí záplavy.
Následky bouře Eleanor u moře ve Francii.
Následky bouře Eleanor u moře ve Francii. | Foto: Reuters

Paříž - Bouře Eleanor si ve Francii od středy vyžádala už tři mrtvé, jeden člověk se stále pohřešuje. Meteorologové v pátek varovali před dalšími záplavami, a to i v sousedním Německu.

Třetí obětí bouře se ve čtvrtek stal zemědělec ze Savojska, jehož tělo bylo nalezeno pod hromadou sněhu nedaleko jeho vysokohorské chaty. Předchozími oběťmi byl lyžař, na kterého spadl strom, a stará žena, která zemřela na zástavu srdce, když byl její dům zaplaven a zavalen bahnem.

Hasiči z východní Francie stále pohřešují svého kolegu dobrovolníka, kterého odnesl proud z rozvodněného toku, když se muž pokoušel pomoci rodině uvězněné na střeše auta. Hasiče hledá asi 80 lidí a pátrají po něm dvě helikoptéry.

Na horách kvůli dešti a silnému větru hrozí laviny, tisíce lyžařů se tak nedostanou na sjezdovky, napsal francouzský deník Le Figaro.

Ačkoli nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí platil ve francouzských Alpách ve čtvrtek, pády lavin hrozí podle meteorologů i v pátek, především ve výšce 2000 metrů nad mořem.

Povodně a sesuvy půdy trápí Německo

Déšť a roztátý sníh způsobily na některých místech v Německu záplavy. Mnohde hrozí také sesuvy půdy, informovala v pátek agentura DPA.

Na mnoha místech jižní a západní části země se kvůli silnému dešti vylily řeky a potoky z břehů. Například ve městě St. Blasien nedaleko švýcarských hranic museli hasiči v noci evakuovat zhruba stovku obyvatel z jedné řady domů. Většina z nich se však mohla ráno vrátit domů.

Ulice jsou zaplavené i na mnoha dalších místech spolkové země Bádensko-Württembersko.

Řada domů v pohoří Černý les (Schwarzwald) je ohrožena sesuvy půdy. Ve čtvrtek večer hasiči varovali, že "existuje nebezpečí katastrofy". V průběhu noci se ale situace uklidnila, i když sesuvy stále hrozí.

V Řezně (Regensburg) začali vztyčovat mobilní protipovodňové zábrany, jejichž úkolem je zabránit zatopení historického centra.

V Kolíně nad Rýnem zůstávají zaplaveny některé ulice u břehu Rýna. Na pravém břehu budou v pátek také vztyčeny protipovodňové stěny.

Video: Vlny zaplavily auta i domy. Bouře Eleanor zasáhla Francii

Vlny zaplavily auta i domy. Bouře Eleanor zasáhla Francii | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 12 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 57 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy