Bouře Eleanor má ve Francii už tři oběti. Německo trápí povodně, Rýn se vylil do ulic Kolína

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
5. 1. 2018 12:28
Bouře Eleanor za sebou v některých evropských zemích stále zanechává spoušť. Ve Francii hrozí laviny, německá města zase trápí záplavy.
Následky bouře Eleanor u moře ve Francii.
Následky bouře Eleanor u moře ve Francii. | Foto: Reuters

Paříž - Bouře Eleanor si ve Francii od středy vyžádala už tři mrtvé, jeden člověk se stále pohřešuje. Meteorologové v pátek varovali před dalšími záplavami, a to i v sousedním Německu.

Třetí obětí bouře se ve čtvrtek stal zemědělec ze Savojska, jehož tělo bylo nalezeno pod hromadou sněhu nedaleko jeho vysokohorské chaty. Předchozími oběťmi byl lyžař, na kterého spadl strom, a stará žena, která zemřela na zástavu srdce, když byl její dům zaplaven a zavalen bahnem.

Hasiči z východní Francie stále pohřešují svého kolegu dobrovolníka, kterého odnesl proud z rozvodněného toku, když se muž pokoušel pomoci rodině uvězněné na střeše auta. Hasiče hledá asi 80 lidí a pátrají po něm dvě helikoptéry.

Na horách kvůli dešti a silnému větru hrozí laviny, tisíce lyžařů se tak nedostanou na sjezdovky, napsal francouzský deník Le Figaro.

Ačkoli nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí platil ve francouzských Alpách ve čtvrtek, pády lavin hrozí podle meteorologů i v pátek, především ve výšce 2000 metrů nad mořem.

Povodně a sesuvy půdy trápí Německo

Déšť a roztátý sníh způsobily na některých místech v Německu záplavy. Mnohde hrozí také sesuvy půdy, informovala v pátek agentura DPA.

Na mnoha místech jižní a západní části země se kvůli silnému dešti vylily řeky a potoky z břehů. Například ve městě St. Blasien nedaleko švýcarských hranic museli hasiči v noci evakuovat zhruba stovku obyvatel z jedné řady domů. Většina z nich se však mohla ráno vrátit domů.

Ulice jsou zaplavené i na mnoha dalších místech spolkové země Bádensko-Württembersko.

Řada domů v pohoří Černý les (Schwarzwald) je ohrožena sesuvy půdy. Ve čtvrtek večer hasiči varovali, že "existuje nebezpečí katastrofy". V průběhu noci se ale situace uklidnila, i když sesuvy stále hrozí.

V Řezně (Regensburg) začali vztyčovat mobilní protipovodňové zábrany, jejichž úkolem je zabránit zatopení historického centra.

V Kolíně nad Rýnem zůstávají zaplaveny některé ulice u břehu Rýna. Na pravém břehu budou v pátek také vztyčeny protipovodňové stěny.

Video: Vlny zaplavily auta i domy. Bouře Eleanor zasáhla Francii

Vlny zaplavily auta i domy. Bouře Eleanor zasáhla Francii | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy