Bouře na Pyrenejském poloostrově si vyžádaly osm lidských životů a přerušily lety

ČTK ČTK
21. 12. 2019 20:45
Silné bouře a vydatné lijáky, které tento týden rozvodnily řeky na Pyrenejském poloostrově, si vyžádaly ve Španělsku už šest obětí. Dva lidé pak zemřeli od čtvrtka kvůli bouři v Portugalsku.
Foto: Reuters

Informoval o tom dnes deník La Vanguardia. Největší vichr v sobotu zažili na severozápadě Španělska, kde naměřili v nárazech rychlost až 183 kilometrů za hodinu.

Autonomní region Galicie, který leží v severozápadním cípu Pyrenejského poloostrova, postihly tento týden tři bouře; meteorologové jim dali jména Daniel, Elsa a Fabien.

Tu poslední v sobotu dopoledne provázel vítr o rychlosti přes 140 kilometrů v hodině, maxima dosáhl večer na pobřeží Atlantiku v provincii Lugo. Naměřili tam rychlost větru až 183 kilometrů za hodinu.

Kvůli silnému větru bylo zrušeno několik odletů a příletů na letiště ve městech La Coruňa, Santiago de Compostela a Vigo. Některé lety byly odkloněny do nedalekého Portugalska či do jiných měst Španělska.

Vydatné deště způsobily záplavy. Například v oblasti jižně od Santiaga de Compostela napadlo 67 litrů srážek na metr čtvereční a v oblasti města Ourense to bylo asi 60 litrů. U Ourense se rozvodnily řeky natolik, že se znovu zatopila oblast, kterou v 50. letech minulého století odvodnili, aby získali zemědělskou půdu.

Od čtvrtka ve Španělsku zemřelo kvůli bouři a záplavám šest lidí. Jeden člověk zemřel při sesuvu půdy v regionu Asturie, na dalšího spadla zeď v parku v Santiagu de Compostela.

Řidiče traktoru v provincii León smetla rozvodněná řeka a u Granady dnes zemřel řidič, jehož vůz smetl proud vody. Jednou z obětí bouře se stal i Nizozemec, který zemřel v pátek u města Huelva na jihozápadě země, když na moři surfoval.

Také Portugalsko sužují tento týden bouře a záplavy, které si tam vyžádaly dvě oběti. Dnes byla kvůli intenzivním lijákům a bouři například přerušena vlaková doprava mezi metropolí Lisabon a druhým největším městem Porto.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy