Bouře Joachim ochromila Francii, potrápí i Čechy

Bouře Joachim ochromila Francii, potrápí i Čechy
...ze které uniká nafta. Podle tamních úřadů, které citovala agentura DPA, by ekologické škody neměly být velké.
Bouře na bretaňském pobřeží připravila o elektřinu na 400 tisíc domácností.
Podle agentury AFP bylo v lodi asi 220 tun paliva, které naštěstí uniká pouze z jednoho zásobníku.
Přesto se asi kilometrová skvrna táhne mezi přístavem Lorient a ostrůvkem Quiberon (na snímku) a směřuje k pláži Erdeven na Bretaňském poloostrově.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí, Lucie Kalivodová
16. 12. 2011 14:20

Paříž/Berlín/Praha - V noci na pátek ztroskotala u pobřeží Bretaně nákladní loď, ze které uniká nafta. Ekologické škody by podle tamních úřadů neměly být velké. Bouře rovněž na bretaňském pobřeží připravila o elektřinu na 400 tisíc domácností. Podle AFP byla rovněž narušena letecká doprava v Brestu, Nantes a Rennes.

S projevy tlakové níže Joachim se potýkají i další evropské země. U obce Tramelan na severu Švýcarska ráno způsobila vykolejení vlaku a lehká zranění tří osob. Na větrnou smršť se chystá Německo a Česká republika, která už výkyv počasí taktéž pocítila.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy