Brexit na mrtvém bodě. Johnson svede krach na Merkelovou a EU, míní experti

Helena Truchlá Helena Truchlá
10. 10. 2019 12:00
Úřad britského premiéra se čím dál více připravuje na to, že jednání s Bruselem o brexitové dohodě zkrachují. V budoucnu bude Konzervativní strana, v jejímž čele stojí Boris Johnson, oficiálně podporovat odchod z unie bez dohody. Uvedl to nejmenovaný člen premiérova týmu pro deník The Spectator.
Předseda Evropské rady Donald Tusk a britský premiér Boris Johnson.
Předseda Evropské rady Donald Tusk a britský premiér Boris Johnson. | Foto: Reuters

Změnu postoje britské vlády popsal v úterý jeden ze zaměstnanců Johnsonova úřadu britskému listu The Spectator.

Ten samý den přitom následovalo zveřejnění ještě jedné informace, a sice ranního telefonátu mezi Johnsonem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Politička údajně přehodnotila svůj dřívější závazek, že bude vyjednávat o brexitové dohodě až do poslední možné chvíle. Shoda s Bruselem je "v podstatě nemožná", zhodnotil telefonát nejmenovaný zdroj z Downing Street, sídla britských premiérů.

Kdo však za blížící se krach ve vyjednávání může? Johnson se snaží přenést vinu na EU, tvrdí Anthony Salamone, odborník na brexit ze skotské University of Edinburgh. "Cílí tím na britské publikum a u jeho podporovatelů to může i zafungovat," domnívá se.

Podle Salamonea Johnson dokonce nechal uniknout hodnocení rozhovoru mezi ním a Merkelovou záměrně. "Od referenda o brexitu se tyhle úniky rychle rozšířily."

Podle britských komentátorů si Johnson 21 dní před stále platným datem brexitu uvědomil, že se mu ho nepodaří dodržet. Přitom právě na základě svého slibu "odchodu za každou cenu" se letos v červenci nechal do premiérského úřadu jmenovat. 

"Šance, že Británie odejde s nějakou dohodou ještě do konce října, jsou teď úplně vzdálené," hodnotí Johnsonovy vyhlídky Salamone. Odchod bez dohody premiérovi zase zakázali poslanci, když schválili speciální zákon. Deník The Times dokonce píše, že pokud by přesto došlo na brexit bez dohody, až pět členů Johnsonova kabinetu by zvážilo rezignaci.

Zbývající variantou je tak brexit odložit, což by šlo proti Johnsonovým slibům.

Hledání obětního beránka

V souvislosti s tím nejen analytik Salamone poukazuje na telefonát mezi Johnsonem a Merkelovou. Norbert Röttgen, který je, stejně jako německá kancléřka, politikem Křesťansko-demokratické unie (CDU), tvrdí, že Johnson se snaží vyhnout se obvinění z vlastní neschopnosti. A tak rozhovor s kancléřkou zneužil. "Chce na ni svést vinu," říká Röttgen.

Vláda v Berlíně uniklé informace z telefonátu odmítla komentovat s tím, že je považuje za důvěrné. Novináři si ale všímají, že formulace, které tradičně opatrná německá politička v rozhovoru údajně použila, mnohem spíše odpovídají slovníku Johnsonova klíčového poradce Dominica Cummingse.

"Je velmi pochybné, že by se ta konverzace odehrála skutečně tak, jak premiérovi lidé naznačují," hodnotí i Salamone. Cummings byl také šéfem kampaně za odchod Velké Británie z EU před referendem v roce 2016.

Britští poslanci se nyní mohou pokusit vyhlásit Johnsonovi nedůvěru. Parlament se znovu sejde 14. října a poslanci budou mít další šanci až po skončení unijního summitu, na kterém by Johnson měl odklad brexitu podle zákona dojednat.

Předseda britské vlády ale podle bulvárního listu The Sun nehodlá na svůj úřad rezignovat ani v případě, že by přišel o důvěru zákonodárců. Královně Alžbětě II., která by ho musela formálně odvolat, hodlá údajně sdělit, že ho sesadit nemůže. Spoléhat přitom bude na 70 let starý princip, že britský panovník nebo panovnice v politických záležitostech respektuje vůli premiéra.

Evropa pod tlakem

Navzdory napětí, které způsobily úniky informací, v Bruselu pokračují i nadále jednání o podobě brexitové dohody. Podle serveru Politico většina vyjednavačů počítá spíše s tím, že se termín odchodu Británie z EU opět odloží.

Lídři evropských zemí jsou přitom pod rostoucím tlakem vlastních voličů. Podle průzkumu, který byl zveřejněn tuto středu, je více než polovina Francouzů, Němců, Poláků i Španělů přesvědčena, že si Britové víc času nezaslouží.

Především francouzský prezident Emmanuel Macron by mohl být proti schválení případné žádosti o prodloužení termínu brexitu. Jedna z jeho ministryň se ve středu nechala slyšet, že takovou žádost by ospravedlnila jen změna politického vedení ve Velké Británii, píše Politico.

Mnozí Evropané si další odklad brexitu nepřejí.
Mnozí Evropané si další odklad brexitu nepřejí. | Foto: Kantar

Nejspornějším bodem případné dohody zůstává postavení Severního Irska, které patří Spojenému království, ale leží na stejném ostrově jako Irsko, člen Evropské unie. Jejich pozemní hranice se po brexitu stane také hranicí evropského jednotného trhu a celní unie, a tak Británie a EU hledají způsob, jak se vyhnout kontrolám zboží. 

Podle deníku The Times, který se odvolává na diplomatické zdroje, je EU nyní připravena učinit ve věci hranice "velký ústupek". Unijní diplomaté, které cituje agentura Reuters, ale zprávu popřeli. 

Podle poslance za Johnsonovy konzervativce Iaina Duncana Smithe se EU jen snaží přesunout odpovědnost za krach brexitu zpět na Velkou Británii. "Uvědomují si, že budou vypadat jako ti špatní," řekl listu The Times.

Video: Johnson nezvládá ani sám sebe, říká Přibáň

V Británii se zvraty dějí v hodinách, parlament může Johnsona zbrzdit, ale nemůže ho zastavit, karambol je brexit bez dohody, říká Jiří Přibáň | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy