"Přijely buldozery a srovnaly naše domky se zemí. Nemohli jsme dělat nic, jenom se dívat," říká Allahján, který se po demolici přestěhoval i s rodinou do na chodník jedné z bombajských ulic.
Na ulici ve stínu věžáků
Nový "dům" si postavili s plastikových krabic a kartónů. Jeho jedenáctiletá dcera po několika týdnech zemřela. Zbytek rodiny žije na ulici, ve stínu neustále přibývajících moderních budov a velkých obchodních center.
"Přišli jsme o naše domovy, protože město se rozrůstá.Vypadá to, že Bombaj už bude městem jen pro bohaté, že ?," myslí si osmačtyřicetiletý dělník Allahján.
Obrovský ekonomický růst Indie vytváří protiklady a právě v Bombaji, ekonomické a finanční metropoli země, je to nejvíce vidět. Žije tady čtvrtina z více než tří stovek indických miliardářů (počítáno v miliardách indických rupií), ale na druhé straně jsou tady největší chudinské čtvrti a v mnoha částech města je naprosto zanedbaná infrastruktura.
Odlišné světy v jednom městě
Milióny lidí jako Allahján zůstávají v hluboké chudobě. Žijí ve slumech s omezenými zdroji pitné vody, minimální kanalizací a téměř bez zdravotní péče. Další milióny Indů ale mají z rostoucí prosperity prospěch. Kupují si značkové zboží, děti dávají do soukromých škol a létají na dovolenou do zahraničí.
"Vedle sebe existují v Bombaji dva naprosto odlišné světy," tvrdí Parth Šáh, prezident indického Centra pro občanskou společnost.
I Slumbaj je Bombaj
Nejznámější chudinskou čtvrtí sedmnáctimiliónové Bombaje je Dharáví, přezdívané Slumbaj. Na dvou čtverečních kilometrech tady žije přes milión lidí. Podobné slumy se stále rozrůstají, protože z venkova přichází do Bombaje stále více lidí v očekávání vyšších výdělků.
Místní analytici očekávají, že sociální propast se bude zvyšovat v Bombaji zvyšovat. "Do Bombaje přišla naše rodina kdysi s otcem a usídlili jsme se ve slumu. Nemá jinou možnost, než tady nadále bydlet. Nic lepšího si dovolit nemůžeme," říka Murtaza Ahmad, který žije na chudinském severobombajském předměstí.