Nigerijští vojáci osvobodili přes 340 školáků, další jsou stále v zajetí Boko Haram

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2020 22:50
Přes 340 chlapců unesených ze školy na severu Nigérie při útoku, k němuž se přihlásilo islamistické uskupení Boko Haram, bylo předáno vládním složkám. Další školáci ale dál zůstávají v rukách únosců. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek v rozhovoru s nigerijskou televizní stanicí oznámil guvernér nigerijského státu Katsina, kde k incidentu došlo.
Příslušníci Boko Haram.
Příslušníci Boko Haram. | Foto: ČTK

Guvernér upřesnil, že bezpečnostním složkám se podařilo vysvobodit 344 hochů držených v lese v sousedním státě Zamfara. "Získali jsme většinu chlapců, ale ne všechny," uvedl. Vysvobození školáci jsou nyní na cestě zpět do Katsiny.

Chlapci se pohřešovali od pátku, kdy ozbrojení muži zaútočili na internátní střední školu v katsinské Kankaře. Ve čtvrtek bylo zveřejněno video, jehož autoři tvrdili, že mají v rukách unesené chlapce.

Video se objevilo na profilech, které obvykle ke své prezentaci používá skupina Boko Haram, v klipu se také objevil emblém uskupení. Autoři videa uvedli, že zadržují 520 školáků a dva jsou po smrti. Děti na záběrech vypadaly vyčerpané, seděly v lese ve velmi špatných hygienických podmínkách. Část videa byla v angličtině, část v dialektu používaném na severu země.

Po zveřejnění videa se rodiče unesených dětí shromáždili ve škole, kde k incidentu došlo. Čtyři z rodičů, kteří se na video podívali, Reuters řekli, že své děti na záběrech neviděli. Jeden rodič ale uvedl, že chlapec mluvící na videu byl poznán spolužákem, kterému se podařilo uprchnout.

Guvernér státu Katsina dříve sdělil, že po chlapcích v rozlehlém lese v sousedním státě pátrají vojáci. Úřady se obávaly, že útočníci budou chtít chlapce dostat do sousedního Nigeru, což by pátrací operace ztížilo.

Podle informací AFP hromadný únos na zakázku pro Boko Haram naplánovala skupina, která si říká Bandité. Kromě únosů dětí krade také stáda dobytka.

Bezpečnost na severu Nigérie se zhoršuje od roku 2015, kdy do funkce nastoupil současný prezident Muhammadu Buhari, přestože si boj s Boko Haram stanovil jako hlavní cíl svého působení.

 

Právě se děje

Další zprávy