Boje v Libanonu: Hizballáh dobyl velkou část Bejrútu

gaz, Reuters
9. 5. 2008 17:20
Obsadil cesty k letišti a vypnul provládní televizi
Déja vu? Přesně takové obrázky přinášely agentury z krvavé občanské války v semdesátých a osmdesátých letech.
Déja vu? Přesně takové obrázky přinášely agentury z krvavé občanské války v semdesátých a osmdesátých letech. | Foto: Reuters

Bejrút - V Libanonu se už třetí den bojuje. Politická situace v zemi je nejhorší od občanské války v letech 1975 až 1990.

Šíitskému hnutí Hizballáh, které Británie a Spojené státy považují za teroristickou organizaci, se podařilo dobýt velké části Bejrútu, mezi nimi i sunnitské čtvrti, které podporují vládní koalici.

Zatím při bojích zemřelo nejméně 11 lidí a další desítky byly zraněny. Ve městě je slyšet střelbu automatických zbraní a výbuchy granátů. Po boku Hizballáhu bojuje také jiné velké šíitské hnutí Amal.

Hizballáh s útokem začal, když vláda označila jeho podzemní telefonní síť za ilegální. Šéf šíitské opoziční strany Hasan Nasralláh také požaduje, aby ve své funkci zůstal pro-hizballáhský šéf bezpečnosti na bejrútském letišti Wafik Chucair, kterého chtěla vláda odvolat.

Letiště i přístav odříznuty

Šíitové obsadili a od vysílání odstřihli provládní televizní stanici Future News, kterou ovládá významný sunnitský poslanec Saad Harírí, syn zavražděného premiéra Rafíka Harírího. Saad dlouhodobě lobuje za to, aby Hizballáh odevzdal zbraně, které si ponechal jako jediná z milic občanské války.

Harírí vyzval k ukončení bojů a označil prohlášení vlády o ilegálnosti mediálních aktivit Hizballáhu za "nedorozumění". Podle Nasralláha jim však vláda de facto "vyhlásila válku" a duchovní požaduje, aby bylo rozhodnutí zrušeno.

Boje mezi sunnity a šíity nahlodávají i morálku v libanonské armádě. Ta zatím zůstává stranou.
Boje mezi sunnity a šíity nahlodávají i morálku v libanonské armádě. Ta zatím zůstává stranou. | Foto: Reuters

Na plot Harirího domu, který je strážen policisty a vojáky, dnes přes den dopadl granát. Členové vlády premiéra Fuáda Siniory prý raději nevycházejí na ulici.

Hizbballáh a Amal také obsadily redakci Harírího novin Al-Mustakbal a všechny cesty vedoucí k bejrútskému letišti. To je de facto paralyzováno. Uzavřen je i bejrútský přístav.

Podle opoziční strany nebude blokáda Bejrútu zrušena, dokud v zemi neskončí krize trvající již sedm měsíců. V říjnu minulého roku skončilo období prezidentu Émile Lahúdovi a od té doby nebyl schopný parlament zvolit jeho nástupce.

Čtěte také: Libanon je bez prezidenta. Vláda lidi uklidňuje

V souvislosti s bezpečnostní situací zrušila společnost ČSA tento týden ve středu a ve čtvrtek lety do Bejrútu. O dalším pravidelném letu v neděli se nyní podle mluvčí aerolinek Daniely Hupákové rozhoduje.

Hizballáh má převahu

Británie a Francie mezitím vydaly prohlášení, aby se jejich občané cestám do Libanonu pokud možno vyhnuli. Řím již dokonce připravuje plány na evakuaci Italů.

Francie oznámila, že je ochotna zprostředkovat vyjednávání. Egypt a Saúdská Arábie vyzvaly Arabskou ligu, aby se co nejdříve situací v Libanonu začala zabývat.

Pravděpodobnost obnovení občanské války však není vysoká. Síly Hizballáhu jsou mnohem větší, než kteréhokoliv z jeho rivalů. Analytici se však bojí, že by konflikt v sektářsky rozdělené zemi mohl vést k demoralizaci armády.

Čtěte také:
Série atentátů v Bejrútu pokračuje, zavražděn generál

 

Právě se děje

Další zprávy