Washington - Ví, že prezidentskou kandidaturu získá od své strany jen velmi těžko: Muselo by se stát nemožné a on pokořit favorita strany Johna McCaina. Přesto se republikánský uchazeč Mike Huckabee rozhodl dál bojovat o přízeň delegátů.
Výsledky z dalšího kola amerických primárek (tentokrát ze čtyřech států) ukázaly, že bývalý guvernér Arkansasu Huckabee neutratil nové statisíce dolarů za kampaň zbytečně.
Také demokratický prezidentský kandidát Barack Obama má za sebou další psychologické vítězství, v sobotu porazil manželku někdejšího prezidenta Hillary Clintonovou ve čtyřech soubojích. Bodoval ve Washingtonu, Louisianě, Nebrasce a na Panenských ostrovech.
Obama v Nebrasce na Středozápadě dostal 69 procent hlasů, Clintonová 31 procent, uvedla televize CNN. Ve státě Washington vyhrál podle těchto údajů Obama 67 pocent - 32 procent, na jihu v Louisianě 53 ku 39.
Černošský kandidát na prezidenta tak má po tomto víkendu za sebou nejlepší den demokratického souboje o nominaci pro Bílý dům.
Huckabee: Ještě jsem tu!
Před desátou hodinou večerní oznámila agentura Reuters, že Huckabee drtivě zvítězil ve státě Kansas. Pak bývalý arkansaský guvernér vyhrál i primárky ve státě Louisiana.
Huckabee získal Kansasu 60% podporu, kdežto McCain si pro sebe ukousl jen 24 procent. Třetí z kandidátů, Ron Paul, pak 11 procent.
McCain si znovu potvrdil, že voliče Jihu neumí oslovit. Oproti tomu bývalý baptistický kazatel Huckabee získal v oblasti už čtyři státy a během volebního superúterý pak přidal ještě Západní Virginii.
"Že jsem to vzdal? Tady máte důkaz, že nejsem vyřízený. Ještě stále tu jsem," řekl po sobotních primárkách v Kansasu televiznímu kanálu Fox News zjevně potěšený Huckabee.
Jednoduché počty a zázraky
McCainův náskok přesto stáhne jen obtížně. Po superúterý měl McCain již přes 700 z potřebných 1 191 volitelů, zatímco Huckabee završoval teprve první dvoustovku. Teď si za Kansas připsal dalších 36 volitelů.
V souvislostech: McCain prezidentem? 10 věcí, které potřebujete vědět
Huckabee je od čtvrtka posledním velkým konkurentem McCaina - tehdy svou nominaci vzdal Mitt Romney.
Čtěte více: Republikán Romney odstoupil z boje o Bílý dům
Zahraniční média spekulují, že by po skončení primárek mohli pokračovat společně: McCain jako kandidát na prezidentský post a Huckabee jako viceprezident. Nahrává tomu fakt, že během kampaně na sebe oba muži prakticky neútočí. Huckabee ovšem zatím tuto teorii odmítl.
"Mým hlavním oborem nikdy nebyla matematika, ale zázraky. A já stále věřím v zázraky," řekl během svého vystoupení na univerzitě v Marylandu. Doplnil, že svou kandidaturu nehodlá vzdát - navzdory finančním problémům - nejméně do té doby, dokud McCain nedosáhne na oněch 1191 volitelů. "Až se to stane, pak se uvidí," citovala jej Reuters.
Interaktivní mapa: Jak volební Superúterý zamíchalo volebním osudím
Mnohem vyrovnanější souboj spolu svádějí demokratičtí kandidáti Obama a Clintonová. Rozdíl v počtu jejich získaných volitelů je stále nevýznamný: Clintonová před víkendovými souboji držela 1055 delegátů, Obama 998.
Stovka hlasů ze sobotního klání poměr sil vyrovnává ještě víc. K nominaci do listopadových prezidentských voleb musí demokratický kandidát obdržet celkem 2025 hlasů.
Čtěte více: Clintonové došly peníze na kampaň, začala si půjčovat