Bohatí Francouzi utíkají před daněmi do Londýna

Radim Klekner Radim Klekner
30. 12. 2012 18:04
Francouzská vláda chystá zvednout zdanění podílových fondů
Hollande sliboval vysokou daň pro bohaté už před volbami
Hollande sliboval vysokou daň pro bohaté už před volbami | Foto: Reuters

Paříž - Když před jarními volbami hlavy státu sliboval Francois Hollande, že na příjmy přesahující 1,3 milionu eur ročně zavede daň ve výši pětasedmdesáti procent, chtěl se především zalíbit části voličstva. Dobře věděl, že efekt podobného zdanění bude marginální a do státní kasy pracující se stamiliardovým rozpočtem přinese za rok jen několik set milionů eur.

Slova britského premiéra Davida Camerona, který bohatým Francouzům utíkajícím před vysokými daněmi do londýnské City nabízel na letišti Heathrow "červený koberec", nebral vážně.

Přesně to se ale teď stalo. Francouzský Nejvyšší soud sice rozhodnutí vlády o pětasedmdesátiprocentním zdanění nejvyšších příjmů pozastavil, ze země galského kohouta ale již utíkají první miliardáři.

Jedná se v prvé řadě o vlastníky privite equity fondů, investičních společností vkládajících peníze do veřejně neobchodovatelných firem. Jejich podníkání je charakterizováno vysokou návratností kapitálu ale i značnou mírou rizika. Své sídlo z Paříže do Londýna tak již přeložili mimo jiné Jean-Baptiste Wautier, šéf investičního fondu BC Partners, či Bruno Ladriere z Axa Privite Equity a Bertrand Meunier z CVC Capital Partners.

Wautier udal podle deníku Financial Times, ze kterého cituje internetový portál Spiegel on-line, jako hlavní důvod svého rozhodnutí právě plánované zvýšení daní a "atmosféru nepřátelskou podnikání", panující nyní podle jeho názoru ve Francii ovládané levicí. Ladriere přiznal, že jej láká londýnská City jako hlavní finanční centrum Evropy a možnosti, které skýtá.

Francie přichází o 15 miliard eur ročně

Milionářskou daň zavedl již v 80. letech socialistický prezident Francois Mitterrand, skutečný úprk bohatých Francouzů ze země začal ale až po roce 1997, kdy horní sazbu daňových odvodů upravila konzervativní vláda premiéra Alaina Juppého.

Do Londýna pozval bohaté Francouze utíkající před daněmi premiér Cameron
Do Londýna pozval bohaté Francouze utíkající před daněmi premiér Cameron | Foto: Wikimedia Commons

Od té doby odteklo z Francie okolo 250 miliard eur, které by každoročně vynesly státní pokladně přibližně 15 miliard na daních. Novým domovem bohatých Francouzů se vesměs stalo Lucembursko, Belgie a Švýcarsko. Mimo jiné kvůli tomu, že se v těchto zemích hovoří jejich rodným jazykem.

"Do Londýna se uchylují finančníci, do švýcarských Alp bohatí důchodci nebo ti, kdo žijí z dividend," upřesňuje Thibault de Saint Vincent z realitní společnosti Barnes, citovaný agenturou Reuters. "Francie riskuje, že se stane skanzenem obývaným státními úředníky."

Odliv kapitálu se teď bezpochyby ještě zintenzivní, ačkoliv Hollande přislíbil, že opatření zůstane v platnosti jen dva roky.

Vláda premiéra Jeana-Marka Arnaulta totiž připravuje ještě navýšení daně na výnosy z kapitálu, a to ze současných třiceti na šedesát procent. A ministr pro státní rozpočet Jerome Cahuzac zase plánuje schválení zákona, který by stejnou sazbu daně, jaká platí pro Francouze zůstavší doma, uvalil také na ty, již přesídlili do zahraničí. Tak je tomu zvykem mimo jiné ve Spojených státech, které si daňové úniky hlídají velmi přísně.

Někteří exulanti budou daně platit dál

V USA ovšem platí horní sazba daně ve výši pětatřiceti procent, byť část republikánů nyní souhlasí s jejím zvýšením na 39,5 procenta. V Německu i ve většině dalších západoevropských zemí se tato sazba pohybuje na úrovni 43-45 procent. Zpět k této hranici se chce vrátit Británie, která po volebním vítězství konzervativců v roce 2010 dočasně zvedla milionářskou daň u nejvyšších příjmů na padesát procent.

K rozhodnutí odejít za hranice vede movité Francouze ale také neutěšená hospodářská situace druhé nejsilnější ekonomiky eurozóny.

"Francie je zemí, která nevykazuje žádný ekonomický růst, náklady na práci jsou hodně vysoké a podnikatelé, jakmile dosáhnou nějakého úspěchu, jsou okamžitě obviňováni z toho, že vykořisťují své zaměstnance," stěžuje si hořce Jean-Gil Boitouzet, zakladatel internetového portálu Bourse direct, který se chystá přesídlit do Bruselu.

Do Belgie, konkrétně do pohraničního městečka Néchin, utíká před daněmi také známý herec Gérard Depardieu.

Jiní bohatí Francouzi, jako Bernard Arnault, šéf koncernu LVMH obchodujícího s luxusním zbožím, k němuž patří také značka Luis Vuitton, čí majitel sítě obchodů s brýlemi Alain Afflelou, sice rovněž míří do Londýna, daně ale hodlají nadále platit ve Francii.

 

Právě se děje

Další zprávy