Blogoval na Facebooku. Ve vězení ho mučili, říká rodina

ČTK ČTK
8. 11. 2012 22:34
Opoziční bloger Sattár Beheští byl před několika dny zatčen
Foto: Reuters

Teherán - Rodina íránského blogera Sattára Beheštího tvrdí, že muž, který se hlásí k opozici, byl ve vězení umučen.

Zatčen byl minulý týden a vězeňská správa příbuzné vyzvala, aby si dnes přijeli vyzvednout Beheštího tělo do vazební věznice Kahrízak.

Také podle webových stránek opozice byl Beheští umučen. Minulý týden ho zatkla policejní jednotka zabývající se zločinností páchanou prostřednictvím počítače. Za projevy zveřejněné na Facebooku bylo v Íránu nedávno zadrženo mnoho aktivistů.

Sociální síť Facebook je sice v Íránu blokovaná, ale miliony Íránců se na ni dokážou dostat prostřednictvím zástupných webových stránek.

Beheští před svým zatčením stačil na blog napsat: "Pohrozili mi, že jestli nebudu mlčet, bude matka chodit v černém."

Beheštího sestra ve středu řekla, že policie minulé úterý vtrhla do domu a bratra odvedla. "Dnes telefonovali manželovi a řekli mu, aby připravil mne a matku a aby koupil hrob," sdělila Guardianu.

Íránské úřady o případu mlčí, Británie a Francie vyzvaly Teherán, aby Beheštího osud vyjasnil. Objasnění okolností Beheštího smrti požaduje také organizace Novináři bez hranic. Vyzvala svět, aby neponechal tento zločin bez trestu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy